До редакції «Україна ІНФО» звернулися медпрацівники КНП «Сумська міська клінічна лікарня №5», які стурбовані ситуацією, що склалася навколо медичного закладу і в самому колективі. Медперсонал цікавить подальша доля лікарні – як у разі об’єднання із сусідньою КНП «Клінічна лікарня Святого Пантелеймона», так і у випадку, якщо цього не станеться.
На їхнє прохання ми сьогодні намагаємося знайти відповіді на їх запитання.
Кластери
В Україні активно проводиться інфраструктурний етап медичної реформи з поділом лікарень на шпитальні кластери. У червні цього року в МОЗ розглянули пропозиції щодо створення ефективної мережі закладів охорони здоров’я у Сумській області та попередньо погодили мережу лікарень Сумської МТГ.
Так, КНП «Сумська міська клінічна лікарня №5» має об’єднатися із сусідньою клінічною лікарнею Святого Пантелеймона. Якщо цього не станеться до кінця 2023 року, лікарні втратять можливість отримати переваги, про які неодноразово заявляли у МОЗ.
«Формування мережі лікарень в госпітальному окрузі за кластерним принципом чітко визначить, в яких лікарнях яке обладнання і в якій кількості має бути. І саме на ці лікарні і на це обладнання буде сфокусовано пріоритет в плані відновлення України», – зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Здавалося б, медики у Сумах мали б бути зацікавлені в якісному наданні послуг пацієнтам та покращенні умов роботи для самих себе. Але в обласному центрі щось пішло не так. Керівництво лікарні №5 в особі директора В’ячеслава Петренка чомусь гальмує медреформу, чинячи опір об’єднанню з КНП «КЛ Святого Пантелеймона», яка фактично перебуває у них за парканом. І це незважаючи на те що рішення про об’єднання міських лікарень, що перебувають на одній території, було прийнято Сумською міськрадою ще 23.02.2022 року.
Нам стало цікаво, ЧОМУ Ж директор лікарні блокує це об’єднання?
В’ячеславу Юрійовичу – 76 років, 24 з яких він керує сумською лікарнею №5. І фактично він має власний інтерес у тому, щоб лікарня перебувала саме під його керівництвом, а не чиїмось іншим. За цей час медустанова неодноразово потрапляла у поле зору журналістів та представників громадськості.
Так, 31.07.2023 р. у виданні «Антикор» була розміщена публікація «Через корупційні схеми керівника 5-ї лікарні В.Петренко в Сумах блокується медична реформа». У ній йдеться про приватний медичний центр «Слав-Мед», розташований на 7 поверсі 5-ї лікарні.
«Заходиш до лікаря. Там тобі кажуть: ми можемо таке й таке вам запропонувати на лікування. Але довго. Зайдіть за місяць. Або вже зараз можете піднятися на 7 поверх у приватний “Слав-Мед” (Славина Петренко медицина) і там вам за ваші гроші все зроблять. Але дорого. Ну і якщо ви хочете по-багатому, то з комунального закладу потрапляєте до приватного. Усі все знають, але чувак уже років тридцять так робить бізнес», – описує ситуацію керівник експертної групи Бюро аналізу політики Віктор Бобиренко.
А в публікації «Родичі кого з головних лікарів Сумщини тримають аптеки в лікарнях», що була розміщена на сайті Sumy.Today 26.03.2020 р., згадується ТОВ «Фірма «Стара аптека», засновником якого є дружина В’ячеслава Петренка – Світлана Петренко. Це ТОВ орендує у 5-ї лікарні цілих п’ять поміщень: 18 кв. м – для ведення підприємницької діяльності у галузі охорони здоров’я, ще чотири (24, 18, 22,9 та 18 кв. м) – для розміщення аптечних пунктів.
Таким чином, навіть ці два моменти наштовхують нас на припущення, що комунальна медустанова використовується родиною директора для ведення власного бизнесу і втрата контролю над лікарнею може вдарити по їхніх доходах.
Хто ж керує лікарнею?
Під час журналістського розслідування ми дійшли висновку, що основні проблеми, з якими доведеться зіткнутися колективу 5-ї лікарні, ще попереду. Справа в тому, що після прийняття рішення Сумської міської ради № 2992-МР «Про реорганізацію комунального некомерційного підприємства «Сумська міська клінічна лікарня № 5» було створено комісію з реорганізації підприємства та внесено відповідні зміни до єдиного державного реєстру. Голова комісії – Поцелуєв В.І.
З моменту створення зазначеної комісії до неї перейшли всі права та обов’язки щодо управління справами юридичної особи. Але з якоїсь причини податкова та пенсійна звітність і досі подається не від керівництва комісії з реорганізації, а від адміністрації лікарні. Через це її не приймають у податковій, оскільки звітність сформована неуповноваженими особами.
Тому «неуповноважена» адміністрація 5-ї лікарні звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом про визнання відмови щодо реєстрації податкової звітності та сплати податків протиправною та просила зобов’язати ГУ ДПС у Сумській області розблокувати реєстрацію податкової звітності.
21 березня 2023 року по справі № 480/5816/22 рішенням Сумського окружного адміністративного суду було відмовлено в позові та зазначено про правомірність дій податкової.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.09.23 рішення залишене в силі.
Таким чином, у працівників згаданого медичного закладу через деякий час можуть виникнути проблеми з нарахуванням пенсій та інших соціальних виплат.
Додатково
Постановою Сумського апеляційного суду по справі 592/5961/22 від 24.08.2023 року за апеляційною скаргою СМР було скасоване рішення Ковпаківського районного суду від 31.05.2023 року й відмовлено В.Петренку в поновленні на посаді директора КНП «Сумська міська клінічна лікарня № 5».
15.09.2023 року ухвалою Ковпаківського районного суду по справі 592/3284/22 було залишено без розгляду позовну заяву 5-ї лікарні щодо зупинки дії рішення СМР за № 2992-МР від 23.02.2022 року про реорганізацію КНП «Сумська міська клінічна лікарня № 5» та КНП «Клінічна лікарня Святого Пантелеймона.
Такої ж думки дійшов і Господарський суд Сумської області, який виніс аналогічну ухвалу по справі 480/3490/22 від 18.09.2023 року щодо визнання протиправним і скасування рішення № 2992-МР від 23.02.2022 року про реорганізацію КНП «Сумська міська клінічна лікарня № 5» та КНП «Клінічна лікарня Святого Пантелеймона» і також залишив цю позовну заяву без розгляду.
Таким чином, на даний час вся ситуація з блокуванням об’єднання двох лікарень в один кластер зводиться до того, що хтось просто не хоче втрачати свій родинний бізнес і всіляко затягує логічну розв’язку питання в судах.
Відмовляються відповідати
З питаннями, які нас цікавили, ми зверталися письмово до керівництва КНП «Сумська міська клінічна лікарня №5», а також до КНП «КЛ Святого Пантелеймона». Обидва керівники відмовили нам у наданні інформації, чим порушили наше законне право на її отримання. Тому ми були змушені звернутися до уповноваженого з прав людини ВР зі скаргою і отримали відповідь про те, що відносно керівництва КНП «Сумська міська клінічна лікарня №5» вже відкрито адміністративне провадження. Сподіваємося, що найближчим часом те ж саме очікує і керівника КНП «КЛ Святого Пантелеймона».
Кримінальне провадження
Під час проведення журналістського розслідування ми також знайшли докази можливого зловживання службовим становищем з боку директора 5-ї лікарні В.Ю. Петренка. Свої доводи ми виклали у відповідній заяві до прокуратури Сумської області. 13 жовтня 2023 року за нашою заявою до ЄРДР було внесено відомості за ч.1. ст.364 КК України.
Так що історія на цьому не закінчується.
Далі буде…
Джерело ukrainainfo