Про поранення і відновлення командира зенітно-ракетного комплексу Віталія Шумея розповідало чимало українських та закордонних ЗМІ. Але нещодавно стало відомо, що з березня 2023 року він не отримує заробітної плати і досі не має статусу людини з інвалідністю, повідомляє Суспільне.

Чому так сталося, розповів батько військового – Сергій Шумей. А юристка ГО “Юридична сотня” Інна Сімакіна пояснила, наскільки правомірною є така ситуація та що робити, аби її виправити. Також вона поділилася алгоритмом, як пораненим військовим зберегти зарплату та виплати під час лікування і відпустки з реабілітації.
“Це має такий вигляд, наче ми в різних державах живемо…”

25 серпня 2022 року, Донецька область. Під час бою молодший сержант Віталій Шумей отримав мінно-вибухову травму та численні переломи черепа. Чоловік переніс кілька операцій, потім лікувався у Дніпрі, Києві та Чернігові. А з березня 2023 року він у супроводі батька поїхав реанімобілем до Іспанії – до університетського госпіталю Інституту Гуттманна (Institut Guttmann) у Барселоні. Це найбільший у Європі центр нейрореабілітації. На початку листопада родина повернулася в Україну. Усі витрати з лікування та реабілітації Віталія взяв на себе ФК “Шахтар”.

“До нашого від’їзду в Іспанію у березні 2023 року Віталік отримував військову зарплату, бойові, премії, усі потрібні виплати. Потім ми поїхали за кордон: лікування було стаціонарним, направлення нам дала ВЛК. І от після нашого від’їзду всі виплати припинилися. У підрозділі мені пояснили: ви за кордоном, зарплата не передбачена. Тож поки не приїдемо, її не буде. У листопаді ми повернулися в Україну, розпочалася реабілітація на Львівщині. Я одразу доповів про це в підрозділ. Замполіт сказав, що я маю щотижня відправляти в частину довідку про перебування в закладі. Я роблю це кожної середи. Але сину досі нічого не нараховують… В Іспанії з нами поруч лікувався молодий солдатик, так йому зарплата йшла. А чого у нас так, – я не знаю. Це має такий вигляд, наче ми в різних державах живемо. Розбиратися з усім цим я не маю часу, адже постійно перебуваю біля сина”, – пояснює батько.

Так само Віталій досі не пройшов МСЕК, щоб отримати статус інвалідності. Висновок ВЛК чоловіку видали у Чернігові ще в лютому 2023 року. За ним, травма вважається тяжкою та пов’язана з захистом Батьківщини. Комісія визнала Віталія непридатним до військової служби й вказала, що він має потребу у супроводі.

У ВЛК Сергію Шумею сказали, що цей документ буде актуальним щонайменше два роки. 5 липня брат Віталія відправив довідку в частину, але йому повідомили, що вона не дійсна.

“Коли ми повернулися з-за кордону і почали розбиратися з цим, мені сказали везти Віталіка знову на ВЛК. А як це зробити? До Львова тут 200 км. Крім того, реабілітацію перервати не можна, бо весь прогрес піде шкереберть. Ми щодня по п’ять годин робимо різні вправи, процедури. Віталік уже потроху говорить, посміхається… Це зараз наше перебування тут оплачено, дякую за це “Шахтарю”. А що далі буде, – не знаю. За свою пенсію я навіть підгузків не накуплюся. Я дуже люблю Україну. Віталік воював в АТО, у 2022-му знову пішов захищати. Мій другий син теж у війську… Але для держави ми, виходить, наче не потрібні. Я дивлюся в блакитні очі мого сина, і серце кров’ю обливається”, – хвилюється Сергій Шумей.

Юристка Інна Сімакіна: виплати пораненим мають зберігатися

Адвокатка ГО “Юридична сотня” Інна Сімакіна розповіла, що військовому, який отримав поранення (контузію, травму, каліцтво) під час захисту Батьківщини, мають виплачувати грошове забезпечення та додаткову винагороду. Це триватиме, поки захисник перебуває саме на стаціонарному лікуванні в Україні чи за кордоном. Також ці виплати зберігаються під час відпустки для реабілітації, якщо поранення тяжке. Умовою для збереження виплат є висновок ВЛК. А підставою для їх нарахування – наказ командира військової частини.

“Чому механізм не спрацював у випадку Віталія, зараз складно сказати. Треба розуміти, чи відправляла родина медичні документи, де вказано, що лікування за кордоном було саме стаціонарним. Якщо так, то тоді не спрацювала військова частина. У будь-якому разі за наявності цих документів зарплату та додаткові виплати чоловіку мають сплатити. В іншому випадку родина може звертатися до суду щодо стягнення невиплаченого грошового забезпечення”, – пояснює Інна Сімакіна.

За її словами, коли поранений перебуває в госпіталі в Україні, то заклад сам передає інформацію про нього до військової частини. Якщо ж його направили лікуватися за кордон, то треба відправити до військової частини рапорт та документи, що підтверджують стаціонарне лікування (копії оригіналів та переклад українською мовою, його роблять в Бюро перекладів). Надсилати краще рекомендованим листом з описом вкладення.

Зразки рапортів буквально на всі випадки життя можна завантажити на сайті ГО “Юридична сотня”.

Схожим є алгоритм дій для військових, які перебувають у відпустці для реабілітації. Таку відпустку так само надає військово-лікарська комісія.

“Якщо військова частина не реагує на листи й виплат немає, то військовослужбовець може звернутися за безоплатною правовою допомогою або до громадських організацій, які надають юридичний супровід захисникам: “Юридична сотня”, “Принцип” тощо. Тоді питання можна вирішувати за допомогою адвокатських запитів, і якщо це не допоможе, то через суд. Загалом, можу сказати, що така ситуація з виплатами є, на жаль, типовою. На нашу “гарячу лінію” ми отримуємо чимало звернень про те, що військові частини не платять пораненим захисникам належні їм виплати”, – додає експертка.

Так само зараз не зрозуміло, чому військова частина не прийняла висновок центральної військово-лікарської комісії та на його підставі не виключила Віталія Шумея зі своїх списків. Адже висновок ВЛК під час воєнного стану дійсний впродовж 12 місяців.

“Якщо наказу про дострокове звільнення за станом здоров’я немає, варто подати до військової частини рапорт та документи, що підтверджують підстави для цього. Коли ж командир відмовився задовольнити рапорт, то таке рішення так само можна оскаржити в суді”, – пояснює Інна Сімакіна.

Як отримати статус інвалідності внаслідок війни

На період дії воєнного стану людина може проходити МСЕК у будь-якому місті, зараз це не прив’язано до реєстрації. Якщо ВЛК надала відпустку для лікування чи визнала військового непридатним до служби, то оформити це можна за заявою в ТЦК та СП. Тобто, повертатися до військової частини не обов’язково.

Загалом процес звільнення зі служби за станом здоров’я та отримання інвалідності внаслідок війни виглядає так:

  • Написати рапорт про звільнення.
  • Отримати висновок ВЛК про непридатність до військової служби через поранення чи хворобу, яка сталася внаслідок захисту Батьківщини.
  • Відправити ці документи до військової частини рекомендованим листом чи до ТЦК та СП.
  • Дочекатися наказу командира про виключення людини зі списків військової частини. Його копію відправляють на пошту чи на email.
  • Отримати направлення на МСЕК. Поранені, які лікуються на стаціонарі, мають звертатися за ним до свого профільного лікаря. Військові на службі – написати рапорт щодо проходження МСЕК до безпосереднього командира. Якщо ж людина вже звільнилася зі служби, то таке направлення видає сімейний лікар.
  • Пройти МСЕК.

Після того, як військовому встановили групу інвалідності, він може подати документи до місцевого ТЦК та СП на отримання одноразової грошової допомоги. Її розмір залежить від тяжкості поранення і з 1 січня 2024 року становить від 188 тисяч до одного мільйона гривень.

Інна Сімакіна зауважує, що Віталій Шумей має право на відшкодування заробітної плати, бойових та премій за той час, поки він їх не отримував. Потім його треба звільнити зі служби й направити на МСЕК. З такими пораненнями чоловік, найімовірніше, отримає першу групу інвалідності. Після цього можна подавати документи на одноразову грошову допомогу.

Мають бути підрозділи, які супроводжуватимуть поранених та їхні родини
“На жаль, у нас досі немає підрозділів, які б займалися супроводом поранених військовослужбовців. Вони були б доречні при військових частинах чи ТЦК та СП. Добровільно патронатну службу створили в полку “Азов”. Наразі у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 9423 «Про державну ветеранську патронатну службу». У пояснювальній записці зазначено: щоб організувати процес повоєнної адаптації демобілізованих військовослужбовців до цивільного життя, при Кабміні пропонують створити Державну ветеранську патронатну службу. Але поки на законодавчому рівні такого обов’язку немає. Відтак після поранення люди змушені самі розбиратися в паперових нюансах. Крім того, є військові, як Віталій, які не можуть самостійно збирати документи. Тому за них це роблять рідні. Це непросто, враховуючи бюрократію та емоційний стан людей. Крім того, є захисники, в яких немає рідних… Політика щодо ветеранів потребує кардинальних змін. Але зараз вона перебуває на стадії обговорення”, – говорить Інна Сімакіна.

Наразі ГО “Юридична сотня” взяла під супровід родину Шумей задля впорядкування їх фінансових питань, звільнення Віталія зі служби та надання йому статусу інвалідності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *