Як створити вишиванку, притаманну Сумщині? Відповідь на це питання знають в Майстерні вишивки, яка діє в Сумському палаці дітей та юнацтва. Її вихованці власноруч створюють традиційний слобожанський одяг. Про особливості вишиванок, розповсюджених на території Сумської області, розповіла викладачка, майстриня з народної вишивки Наталія Бабенко.
Цю вишиванку майстриня Наталія Бабенко зробила власноруч. Розповідає, це – типова слобожанська вишиванка, виконана традиційним тамбурним швом, найбільш поширеним у Тростянецькому та Лебединському районах.
Використаний самий розповсюджений візерунок – це дерево життя: пташечки, квіточки, які розквітають так, як розквітає наша Сумщина, яка, я вірю, буде вільною і розквітне ще більше, ніж до оцих таких сумних наших часів.
Паня Наталія захоплюється вишивкою майже 50 років. Її мама та прабабуся були білошвійками, а вона передає дітям мистецтво народної вишивки у Сумському палаці дітей та юнацтва. Її вихованка Уляна Козіна займається в Майстерні вишивки близько 10 років.
Мені дуже подобається вишивати, бо, по-перше, я продовжую цю неймовірну традицію, це зв’язок поколінь, це вишиванки, тим більше, ми шиємо наші шви Сумщини, тобто я не забуваю про свій рідний край. Ну і просто це дуже класне заняття.
Мінімальний час для створення вишиванки – місяць, все залежить від майстерності, складності роботи, часу, який майстриня може приділити роботі, – розповіла пані Наталія. Уляна свою сорочку вишивала 6 місяців, каже, це вже третя її робота, зараз шиє четверту.
Я не дуже люблю різнокольорові, я за мінімалізм. В мене перша була білим по білому, друга була блакитного кольору з білим візерунком. Третя отака сіра, мені дуже подобалося вишивати її. Зараз в мене молочного кольору, я вишиваю як білим, так і синім.
Анна Курило займається вишивкою другий рік. На Ані – її перша вишиванка, працювала над нею два місяці.
Зараз я вже вишиваю другу вишиванку для своєї мами.
Дівчинка розповідає, що замовили вишиванки майже всі рідні, наступну вишиватиме татові. Каже, свою одягає часто: на свята, на вулицю, у школу.
За словами Наталії Бабенко, найскладніше – обрати візерунок, є правила, яких треба дотримуватися: все має бути досконалим, вишуканим, стриманим.
Сумщина має багато видів і способів вишивання та візерунків, – говорить пані Наталія.
До вторгнення Майстерня вишивки в палаці дітей та юнацтва мала 75 вихованців, зараз хтось виїхав, хтось приєднується онлайн, – каже пані Наталія.
Дуже заважають нам оці тривоги, які нас вимушують спускатися до сховища, але робота продовжується, хай потихеньку, по крапельці кожного місяця в нас народжується нова вишиванка.