Керівництво 155 батальйону 117 бригади територіальної оборони відсторонене від виконання обов’язків — ведеться службове розслідування. Мова йде про заяви бійців 155 батальйону, в яких вони звинуватили командування 63 бригади у знищенні підрозділу. Що кажуть сторони конфлікту – в матеріалі Суспільного.
“В нашій роті три людини, в інших ротах максимум там шість-сім людей. Тобто, особового складу взагалі немає. Батальйон знищений”, — говорить про службу свого 155 батальйону 117 бригади ТРО молодший сержант Іван.
Боєць після поранення нині відновлюється у Сумах. З квітня цього року його підрозділ воює на Лиманському напрямку, у підпорядкуванні 63-ї окремої механізованої бригади. Упродовж останніх кількох місяців, каже військовослужбовець Олег, з боку 63-ї бригади була відсутня вогнева підтримка.
“По нас безперервно працювали танчики, САУшки. Було таке, що по декілька годин. Одні відстрілялись, начебто там затихло, 5-10 хвилин – приїхали інші. Точність їхнього попадання, щоб ви розуміли – на 10 квадратних метрів 8 снарядів попадало. Я вже мовчу, що там було до 50 – це FPV-скидів тільки на одну позицію. За два місяці противник можна сказати, що повністю стер всі наші позиції і всі позиції ті, що ми відходили – з однієї позиції на сусідню. З позицій відходилось лише за наказом командування. Жодна з позицій не була покинута самовільно”, — розповів військовий 155 батальйону.
Загиблих та поранених бійців з поля бою також виносили самотужки, без допомоги 63-ї бригади, розповідає військовослужбовець Сергій. Згадує власне поранення.
“Працював танк, я вам скажу всі його сім снарядів лягли в окопи. Мене і ще одного бійця – його контузило відкопали такі ж теж контужені двоє хлопців, перебинтували й виносили, от якраз хочу сказати: виносили мене наші бійці, три з них контужені були, за четвертого не знаю. Зараз ці хлопці, що мене виносили всі взагалі з осколковими по лікарнях, один не осколковий, а перетинка порвана – тяжка контузія”, — розповів військовослужбовець Сергій.
Бійці 155-го батальйону кажуть: ситуація нині не стабілізувалась. Ті, хто лікується після поранень повертатись у підпорядкування 63-ї бригади не хочуть.
“Хлопці під командування 63-ї бригади 107-го батальйону відмовляються йти й виконувати ці злочинні, бездумні накази. Треба виводити батальйон на відновлення, потрібні психологи, щоб працювали із кожним військовослужбовцем, щоб підняти морально-психологічний стан бійців”, — зазначив Іван.
“У мене немає ніякого бажання йти до комбата 107-го і до 63-ї в цілому воювати. Ну як? Я ризикую життям кожен день, а до мене таке відношення”, — додав Сергій.
Про конфлікт, який виник у 155 батальйону з 63 бригадою, бійці публічно розповіли кореспондентам “Кордон.Медіа” минулого тижня. Про нього говорить пресофіцер 117 бригади ТРО Дмитро Лантушенко командуванню було відомо.
“117 бригада зверталась до підрозділів 63-ї бригади з проханням визначити все ж таки причини цієї ситуації і допомогти максимально у тому, щоб підрозділ був у бойовій готовності і міг якісно виконувати бойове завдання. Тому що ну дійсно 155 батальйон хоча й знаходиться вже тривалий час не у підпорядкуванні 117 бригади, але це наш батальйон, це наші сумчани, це ті люди, які прийшли захищати нашу країну і наше місто під час старту фактично повномасштабного вторгнення”, — розповів пресофіцер 117 бригади ТРО Дмитро Лантушенко.
У відповідь на звинувачення бійців 155 батальйону 17 листопада на сторінці 63-ї окремої механізованої бригади у Фейсбук військовослужбовці бригади розмістили відео, в якому висловили свою позицію щодо конфлікту.
“Скажімо так, що не всі погані в 155 батальйоні. Станом на зараз в мене гарно й ефективно виконують задачі мінометна батарея 155-го батальйону, взвод ударних БПЛА. Ну в принципі, напевне все. Всі інші повтікали. Командування в будь-яких діях не виходить на своїх військових по рації, воно нічим їх не підтримує. Взагалі люди їх не чули й не бачили, це інформація від їхніх же людей, які свідомо зараз працюють зі мною. Відповідно, звичайно ж, солдати не знають що робити. Повертаємось до того, що я казав: немає мудрого, грамотного рішення від командира. Вони не чують, що робиться, вони дезорієнтовані, вони не знають, що робити. Що люди роблять? Люди розвертаються і втікають в ту сторону, де не стріляють”, — повідомив Тарас Додиченко, командир 107 батальйону 63 бригади.
“Відповідно до офіційно задокументованих даних бійцями 155 батальйону було втрачено 11 позицій, в ході реальних бойових дій – лише дві. З решти відійшли самі. Також додам, що через спроби зайти на ці позиції та вибити звідти противника 63 бригада втратила чотирьох людей”, — повідомив Ростислав Ящишин, пресофіцер 63 окремої механізованої бригади.
Евакуйовувати поранених 155 батальйону з поля бою, кажуть, допомагали.
“Ми забирали на М113 їхніх бійців. Якщо треба, я можу дати прізвища і там хлопці якби дякували. Я не знаю, хто може сказати, що бригада не надає ніякої допомоги”, — говорить Анатолій, начальник медслужби 63 бригади.
Тиждень тому, 13 листопада Суспільне надіслало запити до Генерального штабу, командування Сухопутних військ, Сил ТРО та ОТУ (Оперативно-тактичного угруповання військ) “Хортиця”. Відповідей на момент виходу матеріалу не отримали. Але готові надати можливість висловити свою позицію.
Нині щодо ситуації із 155 батальйоном триває службове розслідування, говорить пресофіцер 117 бригади Дмитро Лантушенко:
“Вищими організаціями проводиться службове розслідування, щодо керівництва 155 батальйону і щодо керівництва 63 бригади і 107 батальйону. На час розслідування і командир, і керівництво 155 батальйону відсторонені від виконання обов’язків”.
За його інформацією, результати службової перевірки щодо дій керівництва 155 батальйону і щодо керівництва 63 бригади та 107 батальйону мають повідомити наступного тижня.