Про стан захворюваності на гепатити В і С серед населення Сумщини та методи профілактики небезпечних захворювань під час брифінгу розповіли в.о. генерального директора Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб Ірина Купрієнко та лікар-інфекціоніст відділення гепатології Медичного клінічного центру інфекційних хвороб та дерматології імені З. Й. Красовицького Володимир Рябіченко.
За оновленими даними ВООЗ, щорічно близько 1,3 мільйона людей помирають від гепатитів, що перевищує кількість смертей від ВІЛ/СНІД та є подібним до кількості смертей від туберкульозу.
«Вірусні гепатити за своєю поширеністю на земній кулі займають 2-е місце після грипу. Близько 1/3 населення земної кулі інфіковані вірусним гепатитом В, а число інфікованих на вірусний гепатит С становить приблизно 3% населення планети. Основними причинами смерті від вірусних гепатитів є спричинені їх збудниками цироз та рак печінки, що складають близько 80% смертей від вірусних гепатитів», – розповіла Ірина Купрієнко.
В.о. генерального директора Сумського обласного центру контролю та профілактики захворювань повідомила, що в Україні, за оціночними даними зробленими до повномасштабного вторгнення, 5% населення інфіковано вірусним гепатитом С, з них – 3,6% мають хронічний гепатит С та приблизно 1,5% населення мають хронічний гепатити В.
«За перші 10 місяців 2024 року на Сумщині зареєстровано 121 випадок гепатиту В та 438 випадків гепатиту С. Ці показники майже не змінилися у порівнянні таким же періодом минулого року, коли було зафіксовано 127 випадків гепатиту В та 440 випадків гепатиту С. Незвичайний спад кількості захворювань у період 2020–2022 років ймовірно був пов’язаний із пандемією COVID-19. У цей час ресурси та увага системи охорони здоров’я були спрямовані на боротьбу з пандемією. З відновленням звичного ритму роботи системи охорони здоров’я, почалося зростання кількості випадків гепатиту порівняно з періодом пандемії», – зазначила Ірина Купрієнко.
За інформацією Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України, рівень захворюваності на вірусні гепатити В та С у Сумській області є одним з найвищих в Україні. Тому тестування швидкими тестами є надзвичайно важливе для нашого регіони та своєчасного виявлення.
Як зазначила Ірина Купрієнко, найвищий рівень захворюваності гепатиту В спостерігається у Сумському районі. Роменський район посідає друге місце за рівнем гепатиту В, а найнижчий рівень зафіксовано у Шосткинському районі. Сумський район також значно випереджає інші за рівнем захворюваності на гепатит С. Найближчі за показниками до Сумського району – Охтирський район та Шосткинський район. Конотопський і Роменський райони мають порівняно схожі рівні захворюваності на гепатит С.
Як розповів лікар-інфекціоніст, щодо звичайних проявів гострих гепатитів – це загальна слабкість, пожовтіння шкіри, потемніння сечі. При хронічних формах таких симптомів немає.
«На обліку в нашому медичному клінічному центрі зараз близько 6000 тисяч хворих на гепатити. Переважна кількість хворих – це гепатит С, близько 1000 хворих – це гепатит В. Щодо клінічних проявів гепатитів, то у 95% випадків пацієнти не скаржаться на погіршення стану здоров’я. Ці віруси абсолютно випадково виявляються в пацієнтів, в основному в місцях, де проводяться медичні обстеження. Зазвичай швидко виявляють гепатити в донорів, медичних працівників, вагітних, мобілізованих й інших», – повідомив Володимир Рябіченко.
Небезпека цих захворювань визначається легкістю зараження, особливо це характерно для вірусного гепатиту В. Крім того, через частий безсимптомний перебіг цих інфекцій, особливо гепатиту С (відомого як «лагідний вбивця»), інфіковані люди часто не знають про свою хворобу. Вони не усвідомлюють, що можуть заразити інших, і тому не вживають заходів безпеки.
«Потрібно обстежуватися тим пацієнтам, які мали в минулому будь-які медичні втручання пов’язанні з травматизацією шкіри або слизових оболонок: операційні втручання, ін’єкції, татуювання, пірсинг, манікюр тощо. Що стосується лікування, то на сьогоднішній день гепатит С є виліковною хворобою. А от від гепатиту В, на жаль, ще не створені ліки, щоб пацієнти повністю одужували. Лікування гепатиту В відбувається пожиттєво, дозволяє запобігти ускладнень хвороби», – повідомив лікар-інфекціоніст.
Для гепатиту B характерними є:
• передача інфекції через контакт з інфікованою кров’ю, що реалізується, наприклад, при переливанні нетестованої крові, використанні нестерильних інструментів під час медичних та немедичних (татуювання, пірсинг та ін.) маніпуляцій, під час ін’єкцій наркотиків тощо;
• статевий шлях (через незахищені статеві контакти);
• вертикальний шлях (від матері до дитини під час пологів);
• побутовий шлях: у зв’язку з тим, що інфікуюча доза крові дуже мала, зараження вірусним гепатитом В може також здійснюватися при використанні спільних засобів гігієни (приборів для гоління, зубних щіток, манікюрних наборів та ін.).
Для гепатиту C основним шляхом передачі є:
• контакт з інфікованою кров’ю, наприклад, через ін’єкції наркотиків, переливання нетестованої на гепатит С крові, що містить цей вірус.
• статевий, вертикальний та побутовий шляхи передачі інфекції менш характерні для гепатиту С (що обумовлено більшою інфікуючою дозою збудника в порівнянні з вірусним гепатитом В).
Як же попередити вірусні гепатити В і С?
• Надійним засобом профілактики вірусного гепатиту В є вакцинація. Вона включена у Національний календар щеплень і проводиться новонародженим у перші 24 години життя після народження, потім, до 6-ти місячного віку, дитині вводять ще 2 дози вакцини. Це створює потужний і, ймовірно, довічний імунітет у 99% вакцинованих дітей.
• Щеплення для новонароджених безкоштовні. Отримати щеплення можуть і будь який дорослий (на платній основі), особливо, якщо він відноситься до груп ризику інфікування вірусними гепатитами (медичні працівники, військові, рятувальники та ін.). Діти раннього віку є групою ризику розвитку хронічного гепатиту.
• Вакцини проти гепатиту С взагалі не існує, проте існують ефективні ліки для лікування хворого на гепатит С. Противірусні препарати прямої дії дозволяють повністю вилікувати гепатит С в більш, ніж 95% випадків. Нажаль, рівень доступності лікування поки залишається низьким.
Основним напрямком боротьби з гепатитом С в Україні є активне виявлення хворих на гепатит С та їх лікування.