В одному з сіл Миколаївської громади на Сумщині військові 103-ї бригади імені митрополита Андрея Шептицького запропонували демонтувати зірку на сільському обеліску, а замість неї встановити український тризуб. Бійці допомогли із виготовленням тризубу і доставили його зі Львова в Суми. Як це відбувалося та яка подальша доля зірки – читайте у матеріалі.
Ідея замінити радянську зірку на пам’ятному знаку у Миколаївській громаді на український тризуб належить бійцям 103-ї окремої бригади територіальної оборони ЗСУ. Останні місяці вони обороняють Сумщину.
“Мене, як галицького патріота західної України обурює, в принципі, будь-яка наявність радянської символіки в будь-яких її проявах і будь-де. Як людина, яка народилася в незалежній Україні, я не застав цього всього “совка”, — говорить командир роти Юрій Савчук.
Юрій Савчук долучився до війська з перших днів повномасштабної війни. Воював на Луганщині, Донеччині, брав участь у Харківському контрнаступі, обороняв Куп’янськ. Нині відстоює кордони Сумщини. Чоловік — один з перших, хто запропонував прибрати радянський символ.
“Я, можна сказати, командиру ультиматум поставив: або ми цю зірку самі демонтуємо, або якось вступаємо у взаємодію з місцевою владою і робимо це легітимно, законно, виконуючи закон про декомунізацію”, — пояснив чоловік.
Сільському обеліску, говорить голова Миколаївської громади Сергій Пасько, понад 45 років. Конструкцію встановили за радянських часів, на сьогодні пам’ятник застарів і потребує капітального ремонту.
“Не можемо ми відремонтувати пам’ятку часів комунізму, тому ми шукали таку ідею, як би її оновити, але ж і, в свою чергу, вшанувати пам’ять загиблих в роки Другої світової війни наших земляків”, — розповів Сергій Пасько.
Тризуб, що нині прикрашає пам’ятник, виготовили на одному зі львівських заводів, говорить заступник командира бригади з психологічної підтримки персоналу Олександр Музика: “Ми спочатку тут піднімали спеціально квадрокоптер, щоб сфотографувати зірку, щоб відповідні були розміри. Надіслали туди і протягом півтора місяця цей герб був зроблений, сюди доставлений представниками нашими”.“Коли привезли нам цей герб, я дивлюся, що він на весь автомобіль, це 90 см на 1,20 м, там 45 кг ваги. То ми зрозуміли, що це не так просто”, — згадує голова громади.
Надалі запланований капітальний ремонт пам’ятника, говорить голова громади, зокрема, встановлення підсвітки. Демонтована радянська зірка поки зберігатиметься в громаді, пізніше, за словами Сергія Паська, її передадуть в один з музеїв Сумщини.