Іноді здається, що в нашому маленькому місті Суми нічого не відбувається. Але насправді це далеко не так. Подивіться інформацію в ЄРДР, реєстрі судових рішень, ProZorro, рішення і проекти рішень Сумського виконкому та міськради, інші ресурси, на яких здійснюються електронні торги і т.п., ви зрозумієте, що життя в Сумах досить активно вирує.
Правда, багато приховано від очей звичайних громадян. У нас відмиваються гроші, штучно доводяться до банкрутства прибуткові організації, створюються фірми одноденки для участі в торгах, а деякі навіть перемагають в них, дерибаниться міська земля, захоплюються підприємства, вчорашні школярі дивним чином виявляються мільйонерами, спонсоруючи потім сумнівні угоди і багато іншого.
Одна з подібних історій, яка почалася кілька років тому і триває досі, нас зацікавила. Ми вирішили звернути на неї увагу громадськості. Там задіяно багато персонажів і досить відомих в Сумах підприємств. Ми будемо розповідати цю довгу історію окремими епізодами, поступово наближаючись до головного.
Частина 1. «Ласий шматок землі»
Про стадіон, який знаходиться на перетині вул.Холодногорскої і А.Шапаренко (поруч зі спорткомплексом «Авангард»), ЗМІ писали вже не раз. Сьогодні цей великий шмат землі (1,25 га) в досить перспективному районі міста заростає бур’яном. І, звичайно ж, на такий шматок землі не могли не звернути увагу зацікавлені люди.
Одні хочуть побудувати там житлові будинки, інші – спортивний центр тощо. До недавніх пір ділянка перебувала в оренді у АТ «СНВО», але весною 2019 року депутати Сумської міськради не продовжили оренду. В результаті на ділянці залишилися різні об’єкти, які були у власності заводу. Але виконавча служба за борги «СНВО» виставила цю власність на торгах.
Як ви напевно знаєте, якщо в Сумах незаконно, без документів, з’являється капітальний об’єкт, то ділянку під ним набагато легше узаконити, ніж отримати вільну землю під забудову. Іншими словами, той, хто викупить споруди на вул.Холодногірській, 10 фактично, відразу ж опиниться в куди більш вигідних умовах, ніж будь-хто з конкурентів, що поклали око на цей стадіон.
3 червня 2019 року на ресурсі «СЕТАМ» відбулися електронні торги, в ході яких тренувальний спортивний комплекс по ул.Холодногірській, 10, в Сумах продали за 1 453 678,50 гривень. У торгах брали участь 6 претендентів, втім, п’ятеро з них не сплатили гарантійний внесок, тому фактично торгів не було.
Новим власником майна без конкуренції стала приватна сумська фірма «ОРДЕКС». Цікава деталь: п’ять з шести учасників подавали заявки в одні і ті ж дні – 3 і 30 травня. Таке відчуття, ніби це робила одна людина. Цікаво також те, що юридична адреса ЧФ «ОРДЕКС» (Суми, вул.Героїв Крут, 29) збігається з адресою автогаражного кооперативу «Автолюбитель», який також неодноразово був в центрі уваги преси (скандал зі зміною керівництва, тиск на незгодних з політикою нового керівника учасників кооперативу, які мало не заявляли про захоплення підприємства).
Згідно з даними реєстру Мін’юсту, на той момент керівником ЧФ «ОРДЕКС» був Андрій Луньов, який свого часу був директором ринку «ВМ» на вул.Леваневського і судився з сумської мерією за цю землю, де хотів побудувати торговий центр замість торгових палаток. Також А.Лунев керував ТОВ «Слов’яни-94», якому належала мережа супер-маркетів «Шара». Засновник «ОРДЕКС» – Сергій Лук’янов.
Згідно відкритих даних Мін’юсту, С.Лукьянов має відношення до багатьох підприємствам в Сумах – «Горобина», «Рекордекс», «Сімейна пекарня», «ВМ» і т.д.
Відразу після отримання свідоцтва на право власності на майно, розташоване на стадіоні по вул.Холодногірській, 10 (№9834 від 26.09.2019 р), ЧФ «ОРДЕКС» укладає договір позики з подальшим обтяженням майна спорткомплексу через договір іпотеки №226 від 27.12.2019 року на суму 11 000 000 гривень.
Примітно, що фірма, з якою у «ОРДЕКС» укладено договір іпотеки, з’явилася (згідно з реєстром юридичних осіб) через 3 дні після того, як «ОРДЕКС» отримав вищезазначене свідоцтво на право власності. Директор фірми зі статутним фондом в 3000 гривень – 2001 року народження. Відразу пригадується фраза: «Такий молодий, а вже« Жигулі »», тільки тут вчорашній школяр дістав з кишені 11 000 000. Щось підказує, що походження цих коштів мало б зацікавити правоохоронні органи. Все можливо.…
Але і це не найцікавіше в цій історії. У червні минулого року на сайті «Соціального телебачення Сумщини» (СТС) вийшла публікація «Я не купувала ніякіх стадіонів». Тоді екс-директор ПФ «ОРДЕКС» Алла Щербина від журналістів дізналася, що вона нібито купила стадіон по вул.Холодногорірська, хоча в березні 2019 року вона вже не була керівником «ОРДЕКС». У той час директором вже був А.Лунев.
З достовірного джерела, що побажав залишитися невідомим, ми дізналися, що в договорах нібито стоять підписи, схожі на її, але нібито простежується факт підробки.
Журналісти СТС тоді намагалися отримати коментар нового директора, але їм це не вдалося.
Тим не менш, до цих пір ця інформація чомусь не зацікавила правоохоронців. Чому? Зацікавитися треба було ще з моменту проведення самих торгів, адже мова йде про землю міста. Чи в нас є недоторканні?
Далі буде…