Перейменування Сумського педуніверситету імені Макаренка: реакція педагогів та істориків
|Експертна комісія Українського інституту національної пам’яті опублікувала у Facebook фаховий висновок, згідно з яким Сумський державний педагогічний університет має прибрати з назви ім’я Антона Макаренка. Чи готові до цього в Сумському державному педагогічному університеті, який має його ім’я — дізнавались кореспонденти Суспільного.
Сумський державний педагогічний університет має ім’я радянського письменника і педагога Антона Макаренка із 1957 року. Цьогоріч експертна комісія Українського інституту національної пам’яті, яку згідно з законом про декомунізацію створив інститут, розглянула питання відповідності об’єктів присвячених радянському письменнику і педагогу Антону Макаренку до символіки російської імперської політики, розповів Суспільному співробітник інституту Богдан Короленко.
Це є історичним фактом, які підтверджуються відповідними документами Антон Макаренко був якраз кадровим працівником, народного якраз комісаріату внутрішніх справ УРСР. з першого липня 1935 року до Макаренко обіймав посаду помічника начальника відділу трудових колоній НКВС УРСР, начальника другого відділення цього ж відділу.
Згідно з цими фактами, говорить Богдан Короленко, за законом про декомунізацію та деколонізацію ім’я Антона Макаренка має бути вилучене з публічного простору.
Докторка педагогічних наук, професорка Марина Бойченко працює в Сумському державному педагогічному університеті імені Антона Макаренка починаючи з 2001 року. Нині вона завідувачка кафедри педагогіки. Говорить, сприймає ідею з перейменування вишу негативно, адже Антон Макаренко, за її словами є автором педагогічної концепції, яка дозволяє сформувати особистість:
Макаренко допомагав дітям, дітям з девіантною поведінкою, безпритульним дітям, безхатченкам, дітям сиротам, дітям, які стали на шлях ось такий не дуже рівний, він допоміг цим дітям повернутися до нормального життя, стати тим, ким вони стали.
Пані Марина говорить, педагогічні ідеї, які впроваджувались в життя Антоном Макаренком працюють до нині:
Теорія колективу, як згуртувати колектив, як згуртувати клас, це все працює. Ідеї абсолютно робочі, те що зараз за кордоном говорять про тімбілдінг, про командну роботу, це все робив Макаренко у 30х роках.
Антон Макаренко був талановитим педагогом радянського часу, говорить сумський історик Григорій Стариков. Але Макаренко творив тоталітарну систему і його ідеї подобались Йосипу Сталіну:
Перша проректорка вишу Любов Пшенична говорить, що у закладі ще не отримували офіційний лист ні від Українського Інституту національної пам’яті, ні від Міністерства освіти, ні від обласної військової адміністрації. У 2023 році виш сам звернувся до Українського Інституту національної пам’яті й отримав таку відповідь:
За словами Любові Пшеничної, у виші була створена спеціальна комісія. Сергій Дєнєжніков, начальник відділу міжнародних зв’язків очолює створений орган з перейменування, яка працює у виші з грудня 2022 року:
Першочерговим завданням для робочої групи було не виявлення, якихось досі не відомих ідей Антона Макаренка, а власне ставлення, до його педагогічної спадщини серед широкої спільноти міста Суми, України й закордоння.
За словами Сергія Дєнєжнікова, члени комісії відправили запити у всі організації в Україні, які пов’язані з ім’ям Макаренка, з проханням роз’яснити його внесок у розвиток вітчизняної педагогіки. Відповіді надійшли позитивні, але думки в комісії розділились, у підсумку комісія дійшла висновку. що питання про перейменування потрібно відкласти до закінчення воєнного стану:
За цю ідею було проголосовано найбільшу кількість голосів у травні 2023 року ця ідея була представлена трудовому колективу який підтримав рішення робочої групи.
Богдан Короленко говорить, що заборона ніяким чином не стосується педагогічної спадщини Антона Макаренка та його творів:
За словами Любові Пшеничної у педагогічному університеті імені Антона Макаренка, готові розглянути питання перейменування, коли отримають офіційні документи від інституту національної пам’яті. А рішення з приводу перейменування буде прийматись на зборах трудового колективу.