У новому році глобальні події лише посилили ті негативні тенденції, які вже сформувалися в Україні в цілому і практично в кожній її області.
В останні дні Банкова посилено намагається списати економічні проблеми України виключно на пандемію коронавируса і викликану нею глобальну кризу. Однак цифри свідчать про протилежне. Кризові явища в українській економіці почали проявлятися ще в минулому році.
Зараз ми підводимо підсумки соціально-економічного розвитку регіонів за 2019 р. Порівнюються показники 23 мирних регіонів (без окупованих АРК і Севастополя та наполовину окупованих Донеччини та Луганщини) по 20 суспільно значущим критеріям. Всі цифри беруться з відомостей Держстату та його територіальних органів.
Починаючи з літа в Україні спостерігається спад промислового виробництва. У червні воно скоротилося на 2,3% в порівнянні з тим же місяцем попереднього року, в липні – на 0,2%, в серпні – на 1,7%, у вересні – на 1,1%, в жовтні – на 5 %, в листопаді – на 7,5%, в грудні – на 7,7%. І якщо за підсумками січня-травня було зростання на 0,9%, то в цілому за підсумками року вийшло падіння на 1,8% (потім Держстат зманіпулював цифрами і скоротив показник річного падіння до 0,5%). Факт тим більш сумний, що в попередні три роки промисловість зростала: в 2016-му – на 2,8%, в 2017-м – на 0,4%, в 2018-м – на 1,6%. Негативна динаміка за підсумками 2019 го (уже після проведеного Держстатом перерахунку) зафіксована в 15 з 23 мирних регіонів.
Крім того, в 12 областях зменшився обсяг нефінансових послуг, в 10 – впало сільгоспвиробництво, в п’яти – обвалився експорт товарів і послуг, в чотирьох – скоротився обсяг освоєних капітальних інвестицій, а в двох – допущений відтік прямих іноземних інвестицій. У новому році глобальні події лише посилили ті негативні тенденції, які вже сформувалися в Україні в цілому і практично в кожній її області.
Останній рядок рейтингу зайняла Сумська область (-56,5 бала). З 25 червня 2019 р т.в.о. голови ОДА була Ірина Купрейчик. Повноцінного главу ОДА Сумщина отримала останньою – лише 11 березня 2020 року на цю посаду було призначено Романа Грищенко.
Перед ним стоїть безліч проблем. Зокрема, посилюється давня проблема Сумщини – заборгованість із зарплати. Протягом січня-травня сума боргу зросла на 17,9 млн грн – з 275,3 до 293,2 млн грн. А протягом червня-грудня, вже при Зе-владі, борг виріс на 37 млн грн і на 1 січня склав 330,2 млн грн – по 1762 грн на одного штатного працівника, що є найгіршим показником по України та в 4,24 рази перевищує середньоукраїнський рівень. Відзначимо, що протягом січня 2020 р борг зріс ще на 20,9 млн грн і досяг 351,1 млн.
Крім того, за підсумками 2019 р область виявилася на останньому місці за обсягом будівельної продукції – як в абсолютних цифрах (1,55 млрд грн), так і в перерахунку на душу населення (тисячі чотиреста сорок шість грн / чол., Що втричі нижче середньоукраїнського рівня) . При цьому із загальної площі нового житла і нових нежитлових будівель на тисячу жителів Сумщина посіла місця четверте знизу і третє знизу, по динаміці будівництва – четверте знизу. За обсягом капітальних інвестицій на душу населення область в п’ятірці аутсайдерів.
До того ж Сумщина в четвірці регіонів, де зафіксовано найбільше скорочення середньомісячної чисельності штатних працівників (на 4,6% в порівнянні з попереднім роком) і спостерігалася найгірша динаміка роздрібної торгівлі. Серед досягнень області можна відзначити хіба що четверте місце за динамікою нефінансових послуг.
Представляючи громадськості Сумщини нового голову ОДА, перший заступник керівника Офісу Зеленського Сергій Трофимов окреслив пріоритетні завдання, які стоять перед Грищенко: ремонт доріг в області, забезпечення інвестиційної привабливості та т. Д. У свою чергу, Грищенко заявив, що особливу увагу буде приділяти питанню ремонту доріг і реалізації інвестиційних проектів. До Сумщині він відношення не мав, як і до доріг та інвестицій; його кар’єра пройшла в органах військової прокуратури.
Детальніше про рейтнг інших регіонів dsnews.ua “Деловая Столица”