Павло звернувся до Управління Держпраці у Сумській області за консультацією. В телефонній розмові зазначив, що працює у дитячому садочку неповний робочий день. Наразі у комунальному закладі триває вакцинація проти Covid-19, повідомляє прес-служба Управління Держпраці у Сумській області.
Нещодавно керівник установи, де працює чоловік, повідомив, що всім працівникам обов’язково необхідно пройти щеплення. Павло сказав, що перед цим хоче проконсультуватися з лікарем: чи безпечно на даний час для його здоров’я проводити вакцинацію.
Керівник почувши таку думку одразу відповів: «Якщо ти відмовишся від вакцинації – пиши заяву на звільнення за власним бажанням, я буду передавати твої повноваження іншому працівнику».
Чоловік був здивований. Він давно працює у закладі, офіційно працевлаштований, жодних нарікань на роботу не має.
Читати також: Почему «Росток» должен быть в каждой школе?
«Чи повинен я писати заяву на звільнення, якщо я цього не хочу робити?», – запитав Павло інспектора праці.
Держпраці наголошує погоджуватися писати заяву на звільнення за власним бажанням не варто. Будь-який тиск на співробітника буде порушенням трудового законодавства. Якщо волевиявлення писати заяву на звільнення немає, то єдиний вихід для роботодавця — розірвати трудовий договір за його ініціативою.
Найбільш типовою ситуацією є – скорочення штату працівників або реорганізація, процедура відбувається згідно ст. 40 КЗпП, і в такому випадку договір розривається з ініціативи роботодавця. При розірванні договору на підставі цієї норми працівник повинен бути попереджений про звільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до звільнення, також він отримує:
- виплату заробітної плати за фактично відпрацьований час до звільнення з урахуванням дня звільнення;
- вихідну допомогу в розмірі середньомісячної зарплати;
- компенсацію за всі невикористані дні відпустки поточного року або минулих років.
Так, за хвилину спілкування з інспектором праці, Павло зміг дізнатися про свої трудові права.
“Шановні працівники, пам’ятайте, Конституція та закони України чітко регулюють відносини між роботодавцем та працівником. Кожен суб’єкт трудових відносин повинен діяти лише в межах чинного законодавства”, – наголошують в Держпраці.