Віталій Степаненко з Краснопільщини потрапив у полон в березні 2022 року. Його повернули разом з іншими полоненими 30 грудня 2024 року. Наразі він перебуває у центрі реабілітації і незабаром має приїхати додому, розповіла мати Віталія Людмила Степаненко.

33 місяці у полоні: історія полоненого з Сумщини

Записку мама військовополоненого Віталія Степаненка отримала від сина через кілька місяців після того, як він потрапив у полон, пише Суспільне. В день повномасштабного вторгнення він був у війську, оскільки останні кілька років служив у зоні АТО, розповідає Людмила Степаненко. Каже, зв’язок із сином був тільки у перші дні.

 Раз він обізвався, це було, мабуть, 26: “Ма, мені ніколи”. Тоді подзвонив брат: “Віталя, що ти, де ти?”. Він сказав йому: “Брат, мені ніколи, все, давай” і кинув слухавку. Ще ми дзвонили, гудки йшли, але вже відповіді ми не почули”, — розповіла Людмила Степаненко.

33 місяці у полоні: історія полоненого з Сумщини

У березні 2022, каже жінка, знайомі випадково побачили Віталія у соцмережах на фотографіях з полоненими. Через Червоний Хрест дізналися, що син дійсно у полоні. Після тієї записки зв’язок з Віталієм перервався, майже 30 місяців звісток від нього не було, розповідає пані Людмила.

Цілий місяць, грудень, було якесь передчуття, я чогось чекала, тільки я не знала, чого. Мені чогось здавалося: ось він двері відкриє, ось він зателефонує, ось він прийде”, — додала жінка.

33 місяці у полоні: історія полоненого з Сумщини

16 грудня Віталію виповнилося 36 років. А 30 грудня його рідним подзвонили.

Приємний жіночий такий голос каже: “Я вас вітаю з наступаючим Новим роком, і в нас для вас новорічний подарунок: вашого сина звільнили з полону. Я почула рідний голос. Він каже: “Я так переживав за вас, як почалася війна”. Вони були у невідомості, їм ніхто нічого не казав, їм дуже давили на психіку. “Я думав, чи ви живі, чи неживі, бо казали, що розбито, немає нічого ніде, і рідних немає, і нікого немає”, — згадує Людмила Степаненко.

Вони зустрілися у центрі реабілітації для військовослужбовців. Мати каже: не могла повірити, що син вдома.

Я побачила: дуже дитині тяжко, ну, дякувати Богу, він не зломився в мене. Може, трішки став замкнутий, це треба все пережити. Суму багато в очах його, болі дуже багато, ну він тримається. Мені і зараз це дуже боляче, і те, що пережила моя дитина – наче це я все пережила разом з ним”, — додала жінка.

Віталій розповів мамі, що у полоні його дуже підтримували хлопці, які були разом з ним. А ще підтримкою стала можливість читати.

Він каже: “Ма, якби ти знала, скільки я перечитав там книжок”. Мабуть же ж там книжки були. І він зараз так підсів на ті книжки, що я ж бачу – він читає і зараз. Їх купує і читає. І може оце ще дало йому оцю силу, дало йому оцю волю”, — поділилася Людмила Степаненко.

Після реабілітації Віталій має повернутися додому, додає мати. До вторгнення родина мешкала у селі Тур’я Краснопільської громади, через нього заходили російські війська 24 лютого 2022 року.

33 місяці у полоні: історія полоненого з Сумщини

Сьогодні Тур’я постійно під обстрілами, влітку минулого року звідти евакуювали останніх жителів. Сім’я Степаненків виїхала раніше, наразі облаштувалися в одному із сіл поблизу Сум, сюди повернеться і син.

Йому було боляче, що, можна сказать, нашого села, немає. Ми ще не знаємо, чи є наша домівка, чи вже, мабуть, її і немає. Мабуть, немає, бо там кожного дня таке відбувається”, — поділилася жінка.

33 місяці у полоні: історія полоненого з Сумщини

Вдома Віталія чекають батьки, сім’я брата-прикордонника і особливо 8-річний племінник.

Я люблю Віталю, тому що він мені як брат. Захисник наш. І папа в нас захисник, і Віталя захисник, дядя. Наші захисники, ми ними пишаємося, любимо, чекаємо, так? – Так”, — розповів племінник Віталія Степаненка.

suspilne.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *