З 18 травня в Україні набере чинності закон про мобілізацію. Законопроєкт, робота над яким тривала понад пів року, ухвалили без прописаних норм щодо демобілізації та ротації, хоча в першій версії документа це передбачали. Також знизили мобілізаційний вік з 27 до 25 років. Ухвалений Верховною Радою 11 квітня закон, був підписаний президентом Володимиром Зеленським 16 квітня. Що змінює закон про мобілізацію та які норми він передбачає сьогодні — розповів заступник начальника Сумського обласного центру комплектування та начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи Сергій Монукало.
В новому законі прописано, що деякі зміни відбудуться вже безпосередньо сьогодні, деякі через місяць, деякі за пів року. Які з них працюють вже сьогодні?
Загальні зміни вступлять і більшість з них з 18 травня. З моменту ухвалення є певні законодавчі терміни і з основних термінів — це зменшення призового віку. Тепер уже з 25 років військовозобов’язані можуть бути призвані на військову службу по мобілізації. За контрактом з 18, так і залишилась ця норма чинна, а от уже за мобілізації 25, перед цим пройти певний шлях — це придатність на військовій лікарській комісії, щодо придатності до відповідного роду військ. І найголовніше, що хоч 25 чи 45, якщо людина не служила, вони всі йдуть через навчальний центр і тільки після чого в бойові військові частини.
Військовозобов’язаний — хто це такий?
Це особа чоловічої або жіночої статі, яка має певну військово-облікову спеціальність, яка перебуває на військовому обліку після обліку допризовника, в когось уже наступний військовий обліковий документ, такий як військовий квиток, а для офіцера — посвідчення офіцера запасу. Решта, які не являються військовозобов’язаними і перебувають на обліку — це призовники, у яких мається певний теж військово-обліковий документ — приписне свідоцтво.
Всі військовозобов’язані повинні в термін 60 днів поновити свої дані, облікові дані. Тобто це не стосується призовників?
Це не стосується призовників, це виключно військовозобов’язані.
Якщо він на 61 день не з’явився, то він вже стає в розшук?
Так. Цьому можна запобігти було б, треба уточнити свої військові дані. Що означає слово “уточнити”: якщо військовозобов’язаний одружився, змінив прізвище, народились в нього діти, він набув статус за станом здоров’я, чи змінились у нього параметри погіршення стану здоров’я та інше, змінив адресу, або змінив місце проживання, він протягом 10-денного терміну має повідомити в той ТЦК і надати підтверджуючі документи. Уточнити дані можна через органи ЦНАПу, по-новому законодавству, через електронний кабінет або безпосередньо прийти в ТЦК.
Тобто, не обов’язково в ТЦК приходити?
Не обов’язково, по новому законодавству, з 18-го травня. Наразі обов’язково. А з 18 травня — трьома оцими засобами.
Чи повинні оновлювати свої дані люди у яких, як то кажуть, “білий квиток”, вони списані. Яка тут ситуація, чи повинні прийти ті, що не придатні?
Відповідно до норм законодавства, є певна категорія людей, які були раніше списані 342-м наказом міністра оборони, який втратив чинність. Відповідно, ці люди були поновлені на обліку, вони теж в обов’язковому порядку повинні, або підтвердити свій статус, що вони вже за станом здоров’я непридатні, або навпаки спростувати, що він придатний або обмежено придатний, тому вони в обов’язковому порядку повинні з’явитися. Вони не можуть в електронному варіанті. Замість старого наказу, вийшов новий — 402-й, там вже відповідні висновки військово-лікарської комісії змінили свої градації. Тобто, було обмежено придатний, став придатний. Був непридатний, стан обмежено придатний. Для чого цей загальний комплекс заходів проводиться? Аби уточнити наявний мобілізаційний ресурс, уточнити скільки у нас перебуває на обліку, щоб держава розуміла в обсягах держави, чим ми можемо оперувати, яким ресурсом. От і після цього планувати якісь певні дії.
Наразі ще однією новиною цього закону буде — це обов’язок кожної особи призовного віку з 18 до 60 років, незалежно, в якій категорії він буде: знятий з обліку, призовник або військовозобов’язаний, повинен мати при собі військовий обліковий документ. Існує у нас три основних документи: це приписне свідоцтво у призовника, військовозобов’язаного солдата, сержанта категорії — це військовий квиток або тимчасове посвідчення і у офіцера — квиток офіцера запасу або теж тимчасове посвідчення. Якщо не буде особа мати цього військовооблікового документа, це буде вже являтись як порушник військового обліку й теж у цьому випадку він буде підлягати адміністративній відповідальності.
Чи можна носити при собі не оригінал, а ксерокопію цього документу? Щоб, наприклад, не загубити оригінал.
Ну, на жаль, не прописано, оригінал потрібно. В Дії поки що таке не запроваджено. Можливо незабаром вони запровадять це і буде воно висвічуватися, як паспорти, права та інші документи, які посвідчують особу. Ну тепер буде зобов’язаний. Для чого це робиться: щоб зрозуміти, в якому статусі перебуває особа з 18 травня.
У новому законі є придатні, чи обмежено придатні, чи непридатні оці три категорії чи тільки придатний і непридатний?
В новій редакції щодо висновку військово-лікарської комісії, буде два терміни: придатний і непридатний, але термін “придатний” буде ділиться знову на категорію “придатний, але з обмеженням”, крім частин десантно-штурмових, крім морської піхоти, крім інших таких бойових штурмових частин, але ж за статтями до інших сухопутних військ, наприклад, він буде придатний.
Зараз пройдуть певні процедури відповідно зміни до статті, які в статус непридатних підуть. Якщо дуже обмеження були, допустимо в статус обмежено і непридатний, то якщо більше переважуть ці статті, як непридатність, непридатна людина стане. Якщо вона більше переважить, як придатність, то він буде придатний, але ж з обмеженням.
Тобто, усі у кого було написано у квитку, що він, наприклад, непридатний, все одно вони мають з’явитися на проходження лікарської комісії і оновити свої дані, тобто все одно вони мають прийти?
Не повинен, якщо у нього, статус відповідно нового наказу, якщо він був непридатний і в нього є такий запис. Якщо відповідно до старого наказу на 2007 рік, то він повинен з’явитися.
Яка ситуація з мобілізацією на Сумщині на сьогодні? Є якісь плани щодо мобілізації?
Вона триває у плановому порядку, у залежності від заявок військових частин, навчальних центрів, приходять по забезпеченню до нас відповідні завдання і ми їх виконуємо. Можу запевнити, що ми завдання виконуємо, які нам ставить верхній штаб.
У якому вигляді будуть надаватися повістки чи є якісь нововведення у цьому плані? Які види повісток будуть: паперові, електронні, яка процедура вручення?
Змін поки ніяких не відбулося і на майбутнє не планується. У паперовому вигляді вони були, такі і будуть вручатися Це два види повісток, як і завжди: це перша повістка для уточнення облікових даних, якщо зупинили в місті чи через підприємства оповіщення здійснено, або через органи місцевого самоврядування і друга повістка, коли уже пройшов всі стадії — це військово-лікарську комісію, уточнив свої облікові дані і відповідно немає підстав на відстрочку, то такій людині вже виписується бойова повістка, конкретна з датою, місцем прибуття і в яку команду він призначений. Також до цього буде додаватись мобілізаційне розпорядження — це так званий “талончик”, в яку військову частину, в якій рід військ цей військовозобов’язаний буде призначений.
Повістка повинна вручатися безпосередньо в руки?
Так, повістка це особистий документ. Вона рахується вручена, якщо особисто в руки при заходах оповіщення її вручили, уточнили особу, якій вручається повістка, виписали при ньому цю повістку, вручили і корінець. Відповідно на корінці цей військовозобов’язаний ознайомився, розписався, що він отримав цю повістку, тому що для чого це робиться: в майбутньому, якщо ця людина своєчасно не з’явилась, це являється як доказом, що він порушив правила військового обліку. Подається в розшук і є підстави для поліції доставки його, в тому числі, і примусової.
Чи будуть надсилатися повістки поштою?
Ні. Планується процедура, коли електронний кабінет буде, але це теж недоречно: може бути зламана поштова скринька і людина буде знаходитися в розшуку, але вона буде невинувата. Друге — це через розпорядження на підприємство теж виклик. Якщо розпорядження надійшло на певного військовозобов’язаного, він під наказ ознайомлюється, його підпис є, що він ознайомлений і повинен з’явитися — це вже теж являється підставою, якщо він не з’явився, буде подання до органів національної поліції на розшук.
Ніяких електронних кабінетів, ніякі родичі не можуть взяти, ні мама, ні тато, ні дружина, ніхто. Це особистий документ.
Яке покарання, якщо людина не з’явилася по повістці вперше, вдруге, втретє?
Спочатку йде два рази адміністративна відповідальність, складається протокол, розглядається накладання штрафу, як я казав, від шести до семи тисяч, в залежності від факторів, які спричинили. Ну є неповажні причини і посилення цих факторів і після цього згідно 336-ї статті, якщо не з’явився по бойовій повістці, там зразу йде кримінальна відповідальність: від трьох до п’яти років, тому що бойова повістка — це вже людина свідомо не прибула на відправку в команду, вже покарання. Вже це злісний ухилянт, так називаєм, бо він вже пройшов всі стадії.
Які причини неприбуття громадянина по повістці вважаються поважними?
Перша, найбільш розповсюджена — це захворів, раптом швидка приїхала. Ну бувають там різні, може у людини якась хвороба, на грунті нервовому загострилась хронічна хвороба й людину приїхала забрала “швидка”. Друге, якась поважна причина: не дай Бог щось сталося з близькими родичами, помер, стихійне лихо. Різкі зміни в оперативній обстановці, припустимо як в нас зараз воєнний стан, зазнала там обстрілів, типу дорога замінована. Тобто оці всі обставини, які є серйозні, на які є докази певні. Кожне оце неприбуття вони підтверджуються відповідним документом. Якщо ти попав в лікарню, ти приносиш довідку, що в такий то час знаходився в лікарні, якщо у тебе, не дай Бог, з близькими родичами якась біда трапилась, теж відповідний документ і якщо стихійне лихо або зміна оперативної обстановки, це в першу чергу, ми дізнаємося з засобів масової інформації.
Хто має право вручати повістки — це працівники поліції окремо можуть чи тільки виключно з працівниками ТЦК ?
Можуть вручати повістки працівники ТЦК або уповноважена особа. Чітко визначено в законодавстві: хто така уповноважена особа. Уповноважена особа при собі повинна мати відповідне посвідчення, яке засвідчується начальником ТЦК та головою військової адміністрації, на якій території відповідальності знаходиться. Це можуть бути в селищних радах голови селищних рад, це можуть бути голови РДА або визначені їхніми наказом розпорядженнями посильні, які беруть участь. Є в нас елементи системи оповіщень, які задіяні туди. Відповідно з цим посвідченням він може вручати, бо він є уповноваженим. Решта осіб без цих документів не можуть, поліцейські тільки в складі груп і то вручає працівник ТЦК. Поліцейський особисто не вручає. Вони тільки для чого і призначені: для порядку, щоб не ніяких конфліктних ситуацій, щоб вирішувати там на місці.
Прописка має значення під час вручення повістки? Якщо людина прописана, наприклад, десь в Ромнах, а її ТЦК зустріла в Сумах?
Наразі повістка вручається без урахування, де людина прописана, де вона проживає. Вона вручається, відповідно може виписатися в той ТЦК, де він перебуває на обліку. А може в тому місці в населеному пункті, де безпосередньо була вручена, тому що є у нас база відповідна, де ми бачимо всіх призовників по всій Україні.
Це нововведення від 18 травня чи це вже існувало давно?
У нас була введена база військового обліку “Оберіг”, яка зараз накопичується. Вона вже накопичена тільки з іншими базами, вони зараз в тестовому режимі з деякими базами, з прикордонниками чи з податковими. Деякі вже на повну працюють, тобто всі дані, що необхідне про людину нам знати, ми вже ними володіємо.
Хто не підлягає взагалі призову на військову службу під час мобілізації? Є які зміни в законодавстві чи все так, як було до цього?
Основні категорії залишились: ті, которі є доглядачами, депутати, ті, у кого троє або більше дітей, дружина з інвалідністю, діти з інвалідністю, тобто в принципі категорії суттєво не змінилися.
Якщо людина хоче бути доглядальником тобто опікуном, він має право в будь-якому випадку бути звільнений від мобілізації, чи якщо він єдина дитина в родині він може скористатися такими пільгами?
Законодавство нам каже: якщо немає іншого доглядача, хто може доглядати. Припустимо, наприклад, у дитини є батько і мати самі найближчі. Якщо він батько-одинак, то він тоді не підлягає, бо інших у нього немає. Якщо дружина є, то він підлягає призову. Раніше ця норма була розмита, зараз її удосконалили і конкретизували. Якщо хтось немає інших родичів.
Якщо, наприклад, мама має інвалідність, але в родині двоє синів. Який із синів має перевагу?
Один, і це вже особисте рішення. Хто перший, той і має право на відстрочку.
Обмежено придатні. В новому законі написано, що обмежено придатні повинні пройти переогляд протягом все ж таки 12-ти чи 9-ти місяців?
Протягом дев’яти місяців. Тому що для обмежено придатних є відповідні статті, що займають певний термін дообстеження. Тобто є врахування, щоб перейти в статус непридатних відповідно в якійсь лікарні пролежать, в якомусь відділенні. А якщо у чоловіка не одна хвороба, а декілька хвороб, то це середньостатистично для цього і зроблено, щоб вони встигли в терміни отримати і потім після чого визначити, який він статус матиме: придатний, чи непридатний чи придатний обмежено.
Чи дійсно ті, хто отримав першу, другу, третю групу інвалідності, після 24 лютого 22-го року повинні обов’язково пройти медичний огляд?
Так, це робиться для з’ясування роботи МСЕКів, перевірки, тому що деякі хвороби, ті котрі підлягали присвоєння інвалідності, є статус зняття цієї інвалідності і не всі насамперед ті хвороби, яким надали статус інвалідності, є правдиві, тому з метою цієї перевірки і ще раз провести аудит, перш за все, всіх лікувальних закладів, котрі вже до цього проводились, щодо надання такого статусу військовозобов’язаним або звільненим з військової служби і по-друге знову з’ясувати: ця особа обмежено придатна буде чи не придатна. Це теж категорія підпадає під перевірку.
Як перевірити людина обмежено придатна, непридатна? Тобто, це все ж таки комісія?
Комісія, однозначно все через комісію, військово-лікарську так і проходить, тільки відповідно і по вузькому профілю по чому він був обмежено придатний вже більш поглиблене, вже буде його діагностування, щоб уже визначились.
Чи залишається право на звільнення від служби людей з інвалідністю і також людей які повернулися з полону?
В новому законодавстві це передбачено. За бажанням люди, які звільнені з полону, можуть через деякий час відновитись і за бажанням, за своє згодою особисто піти чи на службу за контрактом, чи знову по мобілізації і все.
В новому законодавстві є гарантія. Теж саме при інвалідності. Всі люди, хто мають статус інвалідності, будуть звільнені з лав ЗСУ. Теж саме стосується тих, які мають право на відстрочку, теж по 123 статті вони вже поступово звільняються.
І ще з нововведення, у нас прибирається строкова служба і вводиться базова військова служба. Різниця, що тепер не буде у нас строкової служби, ту яку раніше призивали на 1,5 роки. Це були у нас статуси з 18 до 27, тепер цей статус буде з 18 до 25. Тепер буде обов’язком базова військова служба. Базова військова служба зобов’язує тепер всіх громадян з 18 до 25 років її пройти. Відтепер органи національної поліції, державні службовці, прокурори, інші посадові особи, якщо у нього не буде базової військової служби, він не має права займати ці посади.
Щодо навчання, у новому законі прописано, що отримують відстрочку від мобілізації тільки студенти денної або дуальної форми навчання. Яка ситуація тут?
Ситуація змінилась в сторону щодо непогіршення статусу свого вченого ступеню або рівного, тобто всі особи мають право на навчання, але він не має права на відстрочку. Якщо він поступив на такий же фаховий рівень, був магістром і вчиться на магістра, але на другу спеціальність, або він різко хотів стати перукарем і пішов вчитися в коледж, тобто понижує свою наукову ступінь, яка в нього була після навчального закладу, тільки передбачена освіта і перша освіта підвищення. Ці особи з 18-го травня будуть підлягати мобілізації, але там є певний нюанс, що вони повинні закінчити навчальний семестр, тобто сам епізод семестра закінчується, надається академвідпустка, закривається там повний курс і після закінчення мобілізації він проходить далі на навчання.
У якій підрозділи найбільше зараз потрібно людей і на які спеціальності?
Основні спеціальності — це трілець, де навчають в самому простому навчальному центрі, як і за кордоном, так і у нас. Є водії, вони з правами, є відповідна техніка, вони теж пропорційно від кількості і наявності тих засобів пересування. Танкісти, авіатори теж, відповідно, від озброєння, техніки. Тобто, сказати якихось більше, яких менше — не можна.
Начальник Сумської обласної міської адміністрації Володимир Артюх 17 листопада 2023 року повідомляв про те, що плани по мобілізації у Сумах за три місяці виконано лише на 8 %. Чи змінилася ця ситуація на сьогодні?
Якщо відсотково рахувати виконання-невиконання, то не можна таких показників визначити. Є загальна плановість і вона у нас постійно йде в плановому порядку. Тобто є розпорядження, є комплектування, є процес самого призову.
У коментарях у Facebook іноді з’являються такі дописи про те, що працівники ТЦК мають піти на фронт, але відомо про те, що у вас є такі, які були, наприклад, поранені і працюють в ТЦК. Яка частка таких військових взагалі працює у ТЦК на сьогодні в області?
Вже протягом напевно півтора року відбулася ротація всіх ТЦК і 90%, які в нас проходять службу, займаються заходами оповіщення. Це й військовослужбовці, які поранені, дійсно, які обмежено придатні, які мають право проходити службу або в тилових частинах або в ТЦК. З різних бойових бригад проходять службу у нас і, на жаль, прикро, коли чоловік з паличкою, по ньому навіть видно, що він там не ховається, нічого, а дійсно з обмеженнями стану здоров’я і вручає повістку і йому розказують: чого ти туди не йдеш, на фронт, а він дійсно не може, пояснити розказувати там, що який він герой, що він там в окопі, не ставить перепони або не змушує ту людину, а просто толерантно їй намагається вручити цю повіску.
В новому законодавстві прописано про те, що суд може обмежити громадянина у праві керування транспортним засобом. У яких випадках це може бути і на який мінімальний, максимальний термін. Взагалі, як проходитиме ця процедура? Це потрібно співпрацювати з правоохоронними органами?
Якщо особа військовозобов’язана потрапила в розшук, тобто не прийшла по повістці. Це адміністративні заходи впливу: знаходиться в розшуку, подані матеріали, певний час не з’являється і поліція не може його розшукати певний час, який дається на розшук. А це протягом місяця з моменту подання. Якщо поліція не знайшла, пишеться повідомлення, отримується повідомлення від поліції за зверненням ТЦК, що така то особа на якій стадії розшук на органи національної поліції.
Відповідно, вони надають доповідь, що розшукати на даний час неможливо, але по даним інформації, ми знаємо, що вона має транспортний засіб. Ми складаємо пакет документів і подаємо до суду і вже суд вирішує, чи обмежити право керування чи ні. Якщо десь якісь будуть недоліки — на доопрацювання і тільки після цього знову повернення цього позову. І я знову ж хочу зазначити, тільки суд вирішує: ні начальник ТЦК, ні органи національної поліції. Суд вирішить, чи включається в базу вже поліція, чи отримує орієнтування, що такий транспортний засіб з такими то номерами не може керувати громадянин Сідоров, тому що обмежений. Це дуже довготривалий процес і який буде з нього вихід, на жаль, ніхто не може сказати.
В новому законі прописано про те, що можуть мобілізуватися транспортні засоби, якщо наприклад у родині їх дві автівки.
Тут буде підзаконний акт військово-транспортний обов’язок, Постанова Кабміну. Вона напевно буде трошки пізніше, за пів року. Якщо раніше з підприємств, з фізичних осіб за власним бажанням техніка підлягала мобілізації, залученню відповідно військово-транспортного обов’язку і призову через ТЦК, поставку військової частини, то тепер буде зобов’язаний і громадянин, якщо має два транспортних засоби — це якби розкіш вже получається, не сказано якої марки, якої вартості. Відповідно, два транспортні засоби на одну особу військовозобов’язаного, то такі транспорт буде можливо залучати в рамках військово-транспортного обов’язку, але ж, якщо з цим транспортним засобом що станеться і по закінченню або оголошення демобілізації, то відповідно від залишкової вартості, котра буде вказана, коли він буде передавати до Збройних сил, йому буде відшкодовано державою.
Це більше норма для ухилянтів, які ухиляються, от це теж один із важелів впливу на них.
Якщо все ж таки дві автівки, вони зареєстровані на військовозобов’язаного: одна “Таврія” інша — джип. Який підлягає мобілізації: це на розсуд ТЦК чи на розсуд людини, у якої дві автівки?
ТЦК виписує відповідний документ. Якщо воно буде входить і та, і та, якась одна з них буде підлягати. Тут не може ТЦК вибирати, яка мені подобається яка не подобається. В законі не прописано ні марки, нічого.
Тобто громадянин вирішує?
Так, головне, щоб вона була в працездатному стані
На вашу думку, цей закон покращить ситуацію з мобілізацією на Сумщині в цілому і щоб ви особисто додали в ньому або, навпаки, прибрали?
Кожне оце зрушення — це є великий плюс, як для самої держави, тому що ми розуміємо, яка обстановка і ми хочемо оцими всіма механізмами покращити і зменшити кількість осіб, які порушують правила військового обліку, уточнити свої ресурси і щоб це був не якийсь там соціальний взрив, а щоб це було планомірно.
Зі свого боку хотів би сказати, що є певні зрушення — ті котрі в першому читанні звичайно, там були більш дієві форми, трошки вони пом’якшені, тому що ми завжди посилаємося на Конституцію, на основний закон і в зв’язку з цим, ми не можемо обмежувати права громадян. Ми толерантні, ми нормальні, адекватні люди, тому ми повинні спілкуватися і від себе особисто хотів би ще раз запросити всіх військовозобов’язаних від 18 до 60: прийдіть уточніть, будь ласка, свої військовооблікові дані, просто уточніть, тому що багато людей, в кого є підстави на відстрочку, у когось підстави на списання з військового обліку, щоб не створювати оцей ажіотаж, сходіть, уточніть і живіть спокійно, працюйте спокійно, а ми військові, зробимо свою справу, однозначно переможемо і однозначно перемога за нами.