У Сумах припинили транслювати онлайн засідання депутатських комісій, сесій та щопонеділкових апаратних нарад. Якщо раніше кожен сумчанин міг будь-якої миті подивитися, чим же займаються народні обранці, то сьогодні це приховано за завісою таємниці. Напевно не вигідно комусь те, щоб влада була відкритою, а люди своєчасно отримували інформацію.
А причина полягає в тому, що новообрані депутати б’ються за участь у фінансових потоках з бюджету, у тому числі за допомогою комунальних підприємств міста. І найчастіше це все ховається під ширмою патріотизму «Все для міста, все для сумчан».
Нагадаємо, що секретар Сумської міськради Олег Рєзнік (фракція «Слуга народу») ініціював оптимізацію «Служби 15-80», відділу інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення та КП «Інфосервіс» і створення нового структурного підрозділу міської ради – управління цифрової трансформації.
Депутати підтримали його і проголосували за створення нового управління у грудні 2021 року. Ще б пак вони не підтримали «Слугу Народу». Нагадаємо, що у Сумах утворилася коаліція більшості до якої увійшли партії «Слуга Народу», «ЄС» та «ОПЗЖ». Такий собі коктейль оселедця з молоком.
Так ось, окрім того, що в новому підрозділі об’єднали відділ інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення та «Службу 15-80», в його складі ще створили сектор забезпечення онлайн-трансляцій засідань міської ради, депутатських комісій тощо, забравши ці функції у КП «Інфосервіс».
Аргументи щодо власне створення сектору з онлайн-трансляцій були такі: в ньому працюватиме всього троє осіб і це зекономить гроші для бюджету.
Тоді ж таки, на грудневій сесії, депутат Вадим Акперов (голова фракції ЄС) заявив про те, що, можливо, тепер доведеться ліквідувати КП «Інфосервіс», бо після утворення нового управління підприємство практично залишиться без функцій і йому нічим буде займатися.
Але новостворене управління й досі не почало працювати – положення про нього депутати затвердили тільки наприкінці січня, і воно навіть поки що не має керівника. Так само поки що не приймалося жодних офіційних рішень щодо КП «Інфосервіс» – його ліквідації, оптимізації чи скорочення функцій тощо.
Виконавчий комітет (замовник послуг з онлайн-трансляцій заходів Сумської міської ради та її виконавчих органів ) подовжив термін дії минулорічного договору з КП «Інфосервіс» на проведення онлайн-трансляцій до 28 лютого включно, і підприємство продовжило працювати, як і раніше.
Аж раптом з 10 лютого онлайн-трансляції припинилися. Виявилося, що КП «Інфорсервіс» досі не отримало оплату за надані послуги за січень 2022 року, і оплата за лютий теж під питанням. Приїхали… «Кіна не буде…»
А причина в тому, що депутати на той момент ще не затвердили міську програму «Відкритий інформаційний простір», якою передбачено висвітлення діяльності Сумської міської ради та її виконавчих органів, у тому числі – і проведення онлайн-трансляцій. Згідно бюджетного законодавства, замовник не може фінансувати заходи, які не передбачені жодною чинною бюджетною програмою, навіть якщо на це в бюджеті є. Програма ж була підготовлена вчасно і тричі (!) вносилася на розгляд сесії, але депутати не голосували за неї.
Гаразд, можливо, ця програма їх дійсно не влаштовує. Можливо, депутати дійсно вважають, що міська влада витрачає забагато коштів на висвітлення діяльності в цілому й на проведення онлайн-трансляцій зокрема, що можна робити це набагато дешевше і в інакший спосіб. Але ж це не означає, що програму взагалі треба завалити, заблокувавши не тільки поточну діяльність, а й фінансування навіть тих заходів, які вже проведені, й послуг, які вже надані!
Адже депутати мають розуміти, що нова структура, яка буде займатися онлайн-трансляціями замість КП «Інфосервіс» і за створення якої вони проголосували у грудні 2021 року, не запрацює одразу ж – на вирішення усіх організаційних питань і підготовку до роботи знадобиться певний час. І протягом цього часу онлайн-трансляції повинні проводитися, бо відкритість і прозорість діяльності місцевої влади, про які в нашій мерії кричать наліво і направо, передбачені законом!
І саме Олег Рєзнік – і як секретар міської ради, який має координувати роботу депутатського корпусу, і як ініціатор усіх цих змін, бо навіть як досвідчений юрист – повинен розуміти можливі наслідки й зробити все можливе, аби на цей перехідний період онлайн-трансляції не припинилися. Він міг зібрати представників усіх фракцій, обговорити, які в них є зауваження і пропозиції до програми, запропонувати свої… Словом, допрацювати програму і нарешті затвердити її в тому вигляді, в якому вона влаштовувала б усіх. Тоді б КП «Інфосервіс» отримувало передбачену чинним договором оплату й проводило б онлайн-трансляції до того часу, доки не запрацює нове управління.
Але Олег Рєзнік одразу цього чомусь не зробив – чи то не зміг, чи то не захотів. Складається таке враження, що йому, як і решті депутатів, припинення онлайн-трансляцій тільки на руку – можна спокійно обговорювати й вирішувати свої питання на сесіях та засіданнях депутатських комісій, поменше буде зайвих вух та очей.
І якщо після засідання виконкому чи сесії можна хоча б подивитися, які рішення були прийняті, а які ні, і результати голосування по кожному питанню, то засідання профільних депутатських комісій, де попередньо вирішується доля кожного питання, без онлайн-трансляцій узагалі перетворяться на якесь «рєшалово» – особливо що стосується земельних питань, коммайна та розподілу бюджетних коштів.
Ну і наостанок… Багато депутатів опинилися в міськраді зовсім випадково, на хвилі довіри до політичних лідерів чи партій. Люди, які не мали відношення до політики, активної громадської діяльністі раптом отримали можливість покерувати життям обласного центру. Зважаючи на те, що відбувається сьогодні в місті – накерувалися вони на повну котушку.
Програму у підсумку прийняли але про гроші на оплату трансляцій на теперішній час забули.
І той факт, що людина з юридичною освітою, вчорашній співробітник правоохоронних органів, сівши в кріслі секретаря міськради, а це на хвилиночку друга особа після мера, припустила, щоб виникла ситуація про яку йдеться, говорить про те, що на краще мешканцям обласного центру сподіватися не доводиться. Ну, принаймні, до наступних виборів…