Добровольчі формування територіальної громади – воєнізовані підрозділи. Вони формуються саме з тих громадян, які живуть в конкретній громаді. Отже, виконують завдання оборони в межах саме своєї громади. Про створення таких добровольчих формувань та їх фінансування на Сумщині говорили 10 травня в програмі “По Суті” в ефірі “Українського радіо Суми”.
За словами Марини Лобової, керівниці Сумського регіонального офісу “U-LEAD з Європою”, громади Сумщини вже почали фінансувати свої добровольчі формування. Наприклад, Степанівська громада виділила півмільйона грн, Тростянецька – 1,5 млн грн, Миколаївська сільська – майже 2 млн грн.
“Ці кошти витрачаються на різні напрями: на придбання паливно-мастильних матеріалів, спорядження, облаштування блокпостів, харчування, засоби зв’язку. Миколаївська тергромада найближчим часом ще планує виділити додатково кошти для придбання вживаних автомобілів для добровольчого формування і на фінансову підтримку військової частини”, – сказала Марина Лобова.
Також вона пояснила, що тільки командир призначається на посаду командувачем сил територіальної оборони ЗСУ. І тільки він отримує грошове забезпечення з державного бюджету. З іншими учасниками добровольчого формування укладається контракт на три роки. Але заробітної плати вони не отримують.
“За ними зберігається робоче місце, посада і середній заробіток. Не обов’язково їх увільняти від роботи. Наприклад, якщо людина працює заступником сільського голови і одночасно є членом ДФТГ, його не потрібно увільняти, він цілком може продовжувати виконувати свою роботу і буде отримувати свою основну заробітну плату”, – говорить Марина Лобова.
Що стосується джерел фінансування, то це може бути і державний бюджет, і місцевий. Або інші джерела, які не заборонені законодавством. Індивідуальна штатна зброя, боєприпаси мають забезпечуватися на загальній системі забезпечення ЗСУ. Інші види озброєння – за рішенням головнокомандувача ЗСУ.
Про процедуру фінансування добровольчих формувань органам місцевого самоврядування Марина Лобова говорить:
“Необхідно у співпраці з військовою частиною сил територіальної оборони підготувати план заходів і затвердити відповідну місцеву програму. Через неї буде здійснюватись фінансування. Ще потрібно прийняти рішення про внесення змін до місцевого бюджету на 2022 рік. Зараз спрощено порядок внесення змін до таких бюджетних рішень. Це дозволено робити саме виконавчому комітету, проведення сесії не вимагається”.
За словами керівниці Регіонального офісу “U-LEAD з Європою” Марини Лобової, розпорядниками коштів є не самі добровольчі формування, а відповідні виконавчі органи місцевих рад.
Авторка: Валентина Москвіна.