Сьогодні наявність МАФів у Сумах викликає неоднозначну думку у мешканців обласного центру. На думку досить великої частини мешканців міста, МАФ – це пережиток минулого, елемент, який робить місто непривабливим, так само, як маршрутки, які вже давно називають «відра з гайками».
Проте відмовлятися від маршруток жителі Сум не бажають, хоча й виказують невдоволення підвищенням тарифу на проїзд та звинувачують міську владу в недостатній кількості комунального транспорту. Щодо кіосків і мінімагазинів, то й там постійно купа відвідувачів. Хоча, погодьтеся, якби у таких торгових точках не було клієнтів, вони б самі позакривалися.
Ситуація з МАФом на Пр. Лушпи у Сумах
На пр. Лушпи, 47 (навпроти “Берізки”) сьогодні знаходиться МАФ, який належить ФОП В.Корницький. Там продають свіжі овочі та фрукти.
За словами власника, він здійснює свою підприємницьку діяльність за вказаною адресою з 2010 року. Згідно з архітектурним рішенням, цей МАФ розроблявся як єдиний комплекс на двох підприємців, один з яких – сам В.Корницький. Останній архітектурний паспорт був виданий управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради у 2015 році. Згодом комплекс був розділений на дві частини (два окремих міні-магазина), але при цьому у міської влади чомусь виникають претензії лише до В.Корницького (так стверджує сам підприємець – авт). Посилаючись на наказ 244 від 21.10.2011 року Міністерства регіонального розвитку, а саме на п. 2.1., де сказано, що підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив’язки, ФОП переконаний, що має право на реєстрацію такого паспорта та отримання всіх необхідних дозволів на провадження діяльності за вказаною вище адресою. Але…
Позиція міської влади
4 серпня 2023 року на місце розміщення МАФу прибула бригада робочих у супроводі представників структурних підрозділів СМР та поліції. Тоді, ставши випадковим свідком подій, ми спробували вникнути в суть ситуації і відтоді відстежуємо, чим вона завершиться. МАФ тоді демонтували, посилаючись на рішення виконавчого комітету СМР. Але парадокс у тому, що на той момент на руках у В.Корницького було рішення суду, яке забороняло будь-які маніпуляції з конструкцією, поки в суді йшов розгляд питання хто правий, а хто ні. Але наявність заборонного рішення не зупинило роботи з демонтажу. Наскільки нам відомо, за це ніхто не поніс відповідальності. Хоча, якби у нас все робили за законом, то порушники мали б відповісти за усією його суворістю. Але за кілька днів МАФ знову з’явився на тому самому місці, де й стояв до цього.
13 березня 2025 року ситуація повторилася. Але цього разу чиновники міської ради вже мали відповідне рішення суду. Як то кажуть, «папір – броня!», до нього не причепишся. На місці були присутні й судові виконавці. На відміну від представників СМР у 2023 році, вони діяли суворо за законом. Було складено акт із вимогою до ФОП самостійно демонтувати об’єкт протягом 10 робочих днів, інакше буде накладено штраф, складено новий акт, а потім – черговий штраф і примусовий демонтаж.
На місці подій ми поговорили з представниками двох структурних підрозділів СМР, які прийшли із судовими виконавцями. За їх словами, ФОП не вживає жодних заходів, щоб узаконити МАФ і, відповідно, не платить за оренду землі, тому місто йде на такі крайні заходи.
Позиція підприємця
Владислав Корницький категорично заперечує звинувачення на свою адресу з боку СМР і стверджує, що вжив усіх можливих дій, щоб отримати відповідні дозволи. Як докази він надав нам квитанції про сплату за землю (правда, останні датовані 2023 роком). Але ж якщо, за словами представників СМР, підприємець нічого не зробив для узаконення свого МАФу, тоді незрозуміло, на підставі чого держказначейство приймало від нього ці платежі?
Також В.Корницький надав нам чималий стос своїх звернень до міської влади з цього питання та відповідей на них. Остання відповідь, яку він отримав, надійшла 5 вересня 2023 року від директора департаменту забезпечення ресурсних платежів Юрія Клименка, в якому В.Корницькому в черговий раз відмовили в оформленні паспорта прив’язки, поки він не вирішить у відповідному виконавчому органі питання з дозвільною документацією на землю, під МАФом.
Підприємець стверджує: що б він не робив, йому просто не дадуть працювати в місті. Детальніше дивіться у відеокоментарі самого В.Корницького.
- Читати примітку
Позиція редакції
На нашу суб’єктивну думку як нейтральної сторони в цій історії, слід розділити позицію щодо МАФів до війни та під час війни, бо, як бачимо, умови і обставини для малого бізнесу зараз дуже змінились.
Та в будь-якому випадку головне – об’єктивність. Але чомусь до інших подібних “нелегалів”, які так само не мають усіх необхідних дозвільних документів на розміщення об’єктів торгівлі в Сумах, міська влада чомусь не вживає подібних крайніх заходів, як в історії з В.Корницьким, і вони спокійно собі працюють. То про яку об’єктивність може йтися?
Доречі, у Сумах досить багато МАФів з’явилося вже під час дії так званого мораторію, і деякі з них до сьогодні вже переросли у цілі торгові комплекси, причому капітальні, і стосовно них чомусь теж не вживають жодних заходів. Яскравий приклад – ситуація на вул. Заливній, 7/2, де вже навіть відкрито кримінальні провадження (доречі за заявами активістів, а не представників СМР, як це мало б бути), але чомусь ніхто не зупиняє будівництво й не демонтує ті споруди.
Також слід зазначити, що останнім часом бізнес іде із Сум, у тому числі шляхом зміни реєстрації юрособи. Одні зареєстровані у Вінниці, інші взагалі на Кіпрі. Куди ж ідуть податки? Тому нещодавня заява керівництва міста і СМВА про те, що під час війни слід надати можливість працювати тим ФОПам, що залишаються у Сумах (при виконанні ними низки умов, щоб привести все в законне русло), було своєчасним і 100% правильним. Адже можна відкласти всі подібні моменти з демонтажами на після війни. На жаль, у випадку з ФОП Корницький це все залишилося тільки на словах.
Ні для кого не секрет, що сьогодні закон багатьма дуже зручно трактується через військовий стан. Закони в багатьох випадках зневажаються, від права на інформацію до набагато серйозніших питаннь. То ж невже ніяк не можна знайти консенсус у таких історіях, як із МАФом по пр.Лушпи? Якщо підприємець не хоче узаконити, не хоче платити податки – штрафуйте і демонтуйте! Але якщо він зацікавлений і заявляє про це, то чому не дозволити хоча б на рік? З перевізниками (маршрутниками) без жодних конкурсів та обґрунтувань підвищили тарифи, уклавши меморандум. Не найкращий приклад, та все ж таки це – робочі місця у прикордонному місті, податки та можливість людям добиратися куди їм потрібно, хай навіть на «відрах із гайками».
У магазинчику по Пр.Лушпи, 47 також робочі місця, і демонтаж залишить людей без засобів для існування, тож тут не йдеться виключно про інтереси ФОПа…
*Примітка
Редакцією розміщено повне відео В.Корницього без використаня монтажу і вона не несе відповідальності за достовірність та тлумачення інформації, що міститься в авторських відео і виконує лише роль носія. Точка зору видання може не збігатися з точкою зору автора. Водночас редакція залишає право за згаданими В.Корницьким особами висловити свою точку зору по темі публікації тим самим способом як і автор відео на сторінках видання.