Питання виплати заборгованості по заробітній платі на Акціонерному товаристві “Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання” (далі АТ «СМНВО») досліджувалося неодноразово посадовими особами Держпраці. Воно також визначене одним із пріоритетних у роботі Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації.

Нещодавно відбулося чергове засідання робочої групи обласної тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати.

Від Управління Держпраці представником виступила начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Вікторія ЧОРТЕНКО.

У засіданні прийняли участь колишні працівники АТ «СМНВО», перед якими обліковується борг з виплати заробітної плати, їх представники. Обговорили стан проведення взаємозвірки товариства з територіальним органом юстиції щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати у розрізі виконавчих проваджень.

За результатами засідання прийнято ряд протокольних рішень, направлених на отримання конкретних результатів зазначеної взаємозвірки в найкоротші терміни.

Управлінням Держпраці у Сумській області в листопаді проведено планову перевірку АТ «СМНВО», в ході якої досліджувалися питання охорони праці та дотримання трудового законодавства.

Читати також: У Сумах двоє зловмисників пограбували підлітка (відео)

Виявлено та відображено в акті низку порушень з питань трудового законодавства, в тому числі питання невиплати зарплати. Крім того інспекторами встановлено 62 порушення з питань охорони праці, частина з яких несе загрозу життю та здоров’ю працівників, а саме:

– відсутні дозволи на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

– підприємство виконує роботи підвищеної небезпеки без наявності зареєстрованої в Управлінні Держпраці декларації відповідності матеріально-технічної бази.

Посадові особи вжили всіх можливих дій, які є у компетенції Держпраці, аби вкотре переконати керівництво підприємства діяти відповідно до чинного законодавства: внесено припис щодо усунення виявлених порушень, за виконанням якого встановлено контроль, складено протоколи про адміністративні правопорушення, правоохоронними органами розслідуються кримінальні справи по статті 271 КК України, поданий адміністративний позов до суду про вжиття заходів до підприємства щодо примусової заборони експлуатації устаткування та виконання робіт підвищеної небезпеки.

Досі значна кількість працівників чекає своєї законної заробітної плати. Під час планової перевірки встановлено, що станом на 01.11.2021 сума невиплаченої заробітної плати становить більше 220 млн. грн., в тому числі перед 4686 звільненими працівниками у сумі більше 210 млн. грн. Загальний термін невиплати заробітної плати включає окремі періоди з грудня 2017 року по вересень 2021 року.

Читати також: На Сумщині госпіталізували ще одну людину з підозрою на ботулізм

Чому ж керівництво так безвідповідально ставиться до своїх обов’язків? Вони не виплачують зарплату працівникам, не піклуються про їх безпечну працю. Можливо тому, що в Сумах створено ще одне підприємство з майже аналогічними умовами роботи? Це підприємство – Акціонерне товариство “Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання – інжиніринг”(далі АТ «СМНВО-інжиніринг»). У листопаді Управлінням Держпраці проведена планова перевірка підприємства. Результат – 86 порушень з питань охорони праці та 15 порушень трудового законодавства.

На цьому підприємстві працівники отримують зарплату не вчасно, роботодавець порушив норми тривалості робочого часу для неповнолітніх працівників, не дотримуються терміни виплати зарплати при звільненні та ін.

Крім того встановлено 21 порушення норм з охорони праці, що несуть загрозу життю та здоров’ю працівників:

– відсутні дозволи на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме металообробні верстати;

– відсутні декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на експлуатацію ковальсько-пресового устаткування (ланцюги, канати та текстильні стрічки тощо);

– відсутні дозволи на роботи підвищеної небезпеки, а саме вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів, нанесення лакофарбових покрить, ґрунтовок та шпакльовок на основі нітрофарб, полімерних композицій (поліхлорвінілових, епоксидних тощо), плавильні, заливочні роботи і роботи з термообробки лиття;

– не проведені регламентні роботи з опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів;

– технічні огляди підземного газопроводу високого тиску та підземного газопроводу середнього тиску проводяться з порушенням періодичності;

– обладнання не проходить періодичну повірку, передбачену заводом-виробником;

– на час перевірки не надані відомості про проведення перевірки герметичності газопроводів перед пуском газу;

– підприємство не надало документів щодо проходження працівниками періодичних медичних оглядів.

– керівництво та працівники не проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці та ін.

За результатами заходу внесено припис, складено протоколи про адміністративні правопорушення. У зв’язку з наявністю порушень, які несуть загрозу життю та здоров’ю людей Управлінням Держпраці подано адміністративний позов до Сумського окружного адміністративного суду про вжиття заходів до підприємства щодо примусової заборони експлуатації устаткування та виконання робіт підвищеної небезпеки.

До відома: на АТ «СМНВО» у зв’язку із шкідливими умовами праці встановлено у 2019 році 52 випадки хронічних професійних захворювань, у 2020 році – 4, у 2021 – 1. На АТ «СМНВО – інжиніринг» у 2021 році 1 випадок захворювання, пов’язаного з виробництвом.

Наслідком недотримання основних вимог щодо безпечних умов праці є нещасні випадки на виробництві. Так, на АТ «СМНВО» у 2019 році стався 1 нещасний випадок пов’язаний з виробництвом. На АТ «СМНВО – інжиніринг» у 2020 році 1 нещасний випадок, у 2021 році – 5, 1 з яких смертельний.

Люди – це не роботи і не машини. Їм потрібно жити, виховувати дітей та нести відповідальність за свої родини. Підприємство, яке існує вже 125 років не бажає створити безпечні умови праці та виплачувати гідну зарплату.

Читати також: Ялинки в Сумах продаватимуть лише на ринках?

Щоб наше місто Суми процвітало, нам потрібні роботодавці, які в першу чергу поважають своїх працівників. Керівникам необхідно пам’ятати, що трудовий колектив та його робота створює репутацію для підприємства, як позитивну, так і негативну. Щоб бути конкурентоспроможним потрібні мудрі та зважені рішення керівного складу. В обов’язковому порядку АТ «СМНВО» та АТ «СМНВО-інжиніринг» зобов’язані привести систему охорони праці до вимог чинного законодавства.

Держпраці закликає не руйнувати, а створювати нові робочі місця та нове майбутнє нашої області. Перший крок – необхідно розрахуватися по боргам з працівниками та з тими, хто уже звільнився та забезпечити належні, здорові умови праці для працівників!

Управління Держпраці України в Сумській області

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *