Тероборона Сумщини: хто, як і з чим захищатиме у разі агресії

117-та бригада територіальної оборони зараз — це близько 20 військовослужбовців і пів тисячі резервістів. Вони на 100% забезпечені необхідною зброєю. Кількість учасників бригади планують збільшити й сподіваються на грошову підтримку місцевих громад. Про це розповів т.в.о начальника територіального батальйону “Суми” Віктор Стеценко в ефірі “Українського радіо.Суми”.

Перші загони територіальної оборони, в тому числі на Сумщині, говорить він, створили три роки тому. Тоді це були бригади кадру — до 30 людей. Зараз, після ухваленого закону про основи національного спротиву, поняття територіальної оборони змінюється, і, відповідно до завдань, має побільшати її учасників.

З кого та як формуються місцеві сили захисту

“На сьогодні у нас військовослужбовців близько 20 людей у бригаді тероборони та 500 резервістів. Це люди, які готові віддати своє життя за демократичну, незалежну Україну. Я сподіваюся, що їх буде значно більше. За віком це можуть бути люди від 18 до 57 років, які за станом здоров’я придатні проходити військову службу”, — говорить Віктор Стеценко.

Після прийняття закону про основи національного спротиву, каже Віктор Стеценко, виникає нове воєнізоване формування — громадське воєнізоване формування територіальних громад.

“Ще положень під ці формування немає, але вони ось-ось з’являться. До нас щодня надходять справи людей, які не хочуть бути осторонь. Є частина людей, які за віком не можуть бути резервістами у нашій бригаді, бо їм за 60 років, але мають гарний стан здоров’я, а тому можуть долучитися до цих формувань”, — говорить він.

Тероборона Сумщини: хто, як і з чим захищатиме у разі агресії

Віктор Стеценко

Людина призовного віку, каже Стеценко, має право вибору.

“У законодавстві є положення, про те, що якщо людина два терміни відбуде у резерві, то строкової служби у неї не буде. Але, все ж таки, ми молодим людям рекомендуємо пройти вишкіл у військових частинах, а вже потім приходити до нас”, — каже військовик.

15 січня 2022 року має завершитись реформування тероборони у прикордонні

Є план розвитку тероборони на наступний рік, розповів керівник 117 бригади тероборони, де передбачалося, що нові штати ввійдуть у дію з 1 червня 2022 року, а їхню чисельність збільшать у 15-ть разів, але РНБО скоротила для прикордонних областей ці терміни.

“15 січня повинні бути реформовані бригади тероборони України. Тому зараз іде підбір на військову службу, і нас буде близько 400 осіб у штабі по всій області, — додає Стеценко. — Інші посади заповнюватимуться резервістами. Це люди, які працюють на своєму підприємстві чи організації, й залучаються до навчань”.

Тероборона Сумщини: хто, як і з чим захищатиме у разі агресії

Табір тероборони, 2018 рік

За словами Віктора Стеценка, є постійний склад військовослужбовців, які ходять на службу й отримують грошове забезпечення. А є винагорода резервістам: для солдата, який рік прослужив і взяв участь у навчаннях, виконав план бойової підготовки, – це 1000 грн, для офіцера – 2000-2500 тис. грн.

З чим і за які гроші вчать захищати свою територію

За словами керівника батальйону, вони мають легке стрілецьке озброєння, автомати, кулемети, також є артилерія — 60-міліметрові міномети. Тероборона, каже, зброєю забезпечена на 100%.

“Планово проводимо навчання один раз на рік, також є стрілецькі дні, коли тероборонівці виїздять на полігони, — таке відбуваються раз на місяць. Маємо полігони: у Радьківці є полігон Національної гвардії, під Шосткою є, полігон 96-го полку поблизу Охтирки. Люди приходять і освоюють нові навички”, — розповідає Віктор Стеценко.

Тероборона Сумщини: хто, як і з чим захищатиме у разі агресії

Збори тероборони, 2021 рік

Керівник 117-ї бригади говорить: забезпечення тероборонівців лягає частково на плечі місцевих громад. І від них очікують допомоги, бо йдеться про чималі гроші.

“Безоплатного нічого не буває. На утримання тероборони потрібні кошти. Ми провели у травні навчання, і лише на харчування було витрачено на одну нашу бригаду за два тижні близько двох млн грн, — говорить Стеценко. — До цього часу фінансувались за рахунок Міністерства оборони України. Але їх (грошей – ред.) замало. І тому зараз громади будуть нам допомагати”.

Мережа тероборони Сумщини

Як розповів Віктор Стеценко, штаб територіальної оборони бригади знаходиться в Сумах у міському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Її батальйони розташовані у Сумах, Охтирці, Ромнах, Глухові, Шостці, Конотопі. Але глухівський батальйон, відповідно до закону про національний супротив, переведуть до Сумського району.

“Прогулянки такої, як по Криму не буде. Не буде, що українські війська усе покидали, забрали прапор і вийшли. Будуть втрати: і з нашого боку, і противнику ми максимально нанесемо відповідь”, — говорить Віктор Стеценко.

suspilne

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *