Вітряки на власному подвір’ї встановив 82-річний пенсіонер із Шостки на Сумщині. Вперше, розповідає чоловік встановив їх у 2012 році, а коли влітку 2023 року вітряки пошкодив буревій — почав монтувати нові. На скільки вистачає потужностей такої вітрової електростанції, чоловік показав кореспондентам Суспільного.
Вітряну електростанцію на своєму подвір’ї встановив 82-річний пенсіонер з Шостки В’ячеслав Медведков. Її винахідник змонтував власними руками і останні десять років отримує електроенергію для потреб свого домогосподарства.
“Тридцять років тому вже гадав приблизно, як я буду це робить. І у 2012 році я почав будувати цей вітряк – вітряк карусельного типу”, — говорить винахідник. Крану ніякого не було, це я самотужки і син допомагав. Драбина, монтажний пояс, я сам варив, син подавав. Зробив, у серпні цього року буде 10 років, як у мене він крутиться”.
Пан В’ячеслав говорить, що вітряна електростанція допомогла його родині взимку 2022 -23 років, коли були масові відключення електроенергії.
“Я вам скажу, що на 230 чи 240 метрів першого і другого поверху моєї хати. Потрібно 25 кіловатів, а цей дає лише два кіловати, тобто цей вітряк для опалення недостатній, а для комп’ютера, для телевізора, для освітлення світлодіодними лампами нормально, все можна”, — говорить В’ячеслав.
Влітку минулого року вітряк пошкодив буревій, який пронісся Шосткою. В’ячеслав не став відновлювати пошкодження, а почав монтувати на подвір’ї нові вітряки, які легші в обслуговуванні.
“Став собі робити черговий вітряк, а зараз я третій роблю. Але я так подумав, що редуктори та мультиплікатори – це дуже складно, а тому вирішив зробити пропелерного типу, який дає більше обертів”, — додає чоловік.
Син винахідника Олександр Медведков розповідає, допомагав батькові робити важку роботу.
“Мені сподобалась нова схема вітрячка оцього, бо конструкція легка і монтувати і обслуговувати вітряк легше, ніж отой великий. Зараз батько працює над створення більш потужного вітряка і крила вже сам робить. Важку роботу я допомагав, а всі інше він робив сам: і зварював, і як верхолаз він підіймався туди”, — говорить Олександр Медведков.
Весь свій вільний час В’ячеслав витрачає на своє захоплення, додає дружина чоловіка Віра: “Я підтримую, хоч це і не завжди легко, бо часто хочеться кудись піти, а він: ось, мені це треба робить, ось мені це треба паяти… Ті ж кошти кожного дня то на 200, то на 300 гривень все замовляє в інтернеті через ОЛХ. Все отримує, радіє, таку маленьку штучку отримає і радується “це ж мені дуже потрібно”. Не знаю, куди воно потрібне? Підтримую, куди мені діватись?”.
Вивчав питання встановлення вітряних електростанцій доктор технічних наук Микола Сотник. За його словами, якщо на висоті 60 метрів розмістити лопаті, то у порівнянні з генерацією сонячної енергії, вітряки виробляють вдвічі більше.
“Якщо розглядати по силі вітру, що є у нашій місцевості, то ось результати такого аналізу показують, що у 20% від загальної кількості годин річних, вона взагалі не буде працювати ця електростанція”, — говорить Микола Сотник.
Інше це буде 7% вона буде працювати від номінальної потужності 0,86 ц Тут ще є чисто екологічна і проблема безпекова. Ну підняли ви на 60 метрів і що це за будова в селі чи в місті, якщо вона буде падати.Тобто, тут є проблема захисних зон, потім ще інфразвуки, які виникають при обертанні лопатей. Ми виїжджали на місця і дивилися, де можна їх поставити, то на краю населеного пункту або в полі, то це все можна робити”, — додає науковець.
Зупинятись на досягнутому, говорить В’ячеслав Медведков, не планує. Нині сподівається втілити в життя ще одну свою ідею — винайти вічний двигун.
Джерело suspilne.media