Михайло Стародубцев, який переїхав до Сум із Сєвєродонецька, намагається оформити закордонний паспорт для своєї матері, яка має інвалідність 1 групи і самостійно не рухається, аби вивезти її на лікування. Втім, відвезти матір до Управління державної міграційної служби не може, а фахівці управління не можуть прийти до них додому.
Валентина Петрівна Стародубцева родом з Луганщини. Через постійні обстріли з родиною вимушена була виїхати з рідного міста Сєвєродонецьк до Сум. Після отриманого стресу 73-річна жінка перенесла інсульт і має 1 групу інвалідності, розповідає її чоловік Юрій. Він другий рік доглядає та опікується її здоров’ям. “Спочатку вимірюю тиск, потім, згідно показників даю пігулки, потім годую, напуваю і плачу. Дуже важко, людина паралізована, одна сторона не працює”, — розповів чоловік.
Читати також: У Сумах виявили підпільний цех з виготовлення та реалізації фальсифікованих підакцизних товарів
Син подружжя Михайло розповідає, поспілкувавшись з волонтерами, знайшов можливість лікування мами за кордоном: “Запропонували нам у Норвегії житло і медичне обслуговування і 2-й варіант в Німеччині для мами санаторій чи будинок престарілих з доглядом. Можуть поселити. Волонтери надають спецтранспорт обладнаний і людину в супровід. Якщо тиск поміряти чи уколи, коли в дорозі погано, але ми зіштовхнулись, що батькам треба закордонні паспорти зробити”.
Зі слів Михайла, отримати документ не можуть: “Якщо написано, що потрібно термінове лікування за кордоном, то така послуга існує: виїзд додому та ідентифікація, а якщо написано “можливе лікування”, то вони вже не виїжджають. Лікар поліклініки пише: “вона постійно лежача і потребує постійного догляду”, але ж 1 слово не так, і з приводу цього міграційна служба не виїжджає на місце на ідентифікацію, а каже, що потрібно у відділ вести на ідентифікацію, там потрібно її висаджувати, а це неможливо фізично”.
Довідку жінці підписав заступник медичного директора з експертизи непрацездатності центру первинної медико-санітарної допомоги Володимир Шепіль. “Довідки ми надаєм терміново в той день, коли людина прийшла після огляду сімейного лікаря, згідно якого комісія ЛКК приймає рішення, видавати цю довідку чи ні. Підставою є гострий стан, який не заважає людину транспортувати за кордон, тобто, людина може померти в дорозі. Хронічні захворювання, які неможливо вилікувати на нашій територіі”, — зазначив чоловік.
За словами начальниці відділу з питань громадянства, паспортизації та реєстрації Управління державної міграційної служби Людмили Старцевої, законодавчо виокремлені 2 категорії людей, до яких посадовець міграційної служби має право виїхати за місцем проживання і оформити закордонний паспорт: “Перша категорія — це громадяни, які не можуть самостійно пересуватися, у зв’язку з тривалим розладом здоров’я, що підтверджується медичним висновком, оформленим в установленому законодавством порядку, відповідними закладами охорони здоров’я, в якому буде зазначено, що ці громадяни потребують термінового лікування за кордоном. Друга категорія осіб — військовослужбовці”.
Впродовж цього року, говорить Людмила Старцева, на Сумщині оформили шість закордонних паспортів за місцем проживання. Михайло каже, поки не вдалось вирішити ситуацію, тож має намір звертатися до суду.