Сина Лілії Саєнко після перевірки документів на вулиці відправили на проходження військово-лікарської комісії, а звідти – до військової навчальної частини. Кореспонденти Суспільного дізнавалися, у яких випадках мають право затримати військовозобов’язаного під час перевірки документів, чи законно в той же день відправити його на військове навчання і як домогтися проходження повторної ВЛК.

“Мій син, як зазвичай, йшов на роботу через місток. Тут постійно чергує поліція. Вискочили, запхнули в машину і повезли на комісію”, — розповідає Лілія Саєнко.

"Запхнули в машину і повезли на комісію". Кого затримують під час перевірки документів на Сумщині

Пані Лілія розповідає: після затримання син їй подзвонив і жінка поїхала в лікарню, де відбувався медогляд: “Пройшов він лікарів. Питають: “Чого ти до сих пір не служиш?” Він каже: “В мене по стану здоров’я, мене і в армію через це не взяли. Я можу вам принести знімки, довідки”. Тим часом вони записали “здоровий”. Повністю здоровий, твої проблеми там нікого не цікавлять”.

Після комісії чоловіка повезли у центр комплектування, розповідає мати. Вона поїхала з ним, там син відмовився підписувати будь-які папери, натомість написав заяву на проходження додаткової медкомісії. Пані Лілія каже, що в той же день сина відправили до навчальної частини: “А потім він дзвонить, що він вже в “учебці”. Вже, каже, марш-кидок 5 кілометрів ми бігли з хлопцями, півтора місяця буде “учебка”, а потім десь під Курськ”.

Жінка розповіла, що в юності син мріяв стати прикордонником, але йому кілька разів відмовляли через проблеми зі здоров’ям.

"Запхнули в машину і повезли на комісію". Кого затримують під час перевірки документів на Сумщині

Затримання військовозобов’язаного під час перевірки документів, говорить начальник групи комунікацій обласного центру комплектування Олександр Бондаренко, відбуваються тільки за участю поліції і можливі у випадку, якщо він порушив правила військового обліку. Це може бути неявка за повісткою або, якщо він не оновив дані.

“Якщо військовозобов’язаний порушував правила військового обліку, не проходив військово-лікарську комісію, то під час затримання по мобілізації вони одразу проходять ВЛК, фахівці передивляються звернення в Хелсі до фахових спеціалістів. Якщо таких звернень не виявлено, то по факту військово-лікарська комісія робить висновок. Відповідно до цього висновку ТЦК здійснює доставку військовозобов’язаного до навчальних центрів”, — пояснив Олександр Бондаренко.

“Коли громадяни проходять військово-лікарську комісію, вони очікують, що це буде якесь фахове обстеження лікарями. Насправді ВЛК – це комісія, яка перевіряє документи і ті висновки хвороб, хронічних захворювань, які є у військовозобов’язаного. По висновках цих хвороб робиться заключення”, — додав чоловік.

"Запхнули в машину і повезли на комісію". Кого затримують під час перевірки документів на Сумщині

У військовозобов’язаних був час оновити свої дані до 16 липня і надати документи військово-лікарській комісії про свої хронічні хвороби, каже Олександр Бондаренко.

Нині військовозобов’язаного можуть затримати за кількома статтями, говорить юрист Володимир Романчук: “За статтею 210 або 210 з приміткою 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, або вже відповідно за статтею 336 Кримінального Кодексу, якщо вона ігнорує вимоги з’явитися до ТЦК або мобілізаційні розпорядження. Це ухилення від військової служби, це вже кримінальна відповідальність, там вже і санкція відповідна “позбавлення волі”.

Якщо після затримання поліція направляє таку людину до центру комплектування, то це не суперечить закону, каже Володимир Романчук: “Ми розуміємо, що це не зовсім правильна ситуація, коли особа йшла по вулиці, її затримали за порушення, в цей же день вона проходить ВЛК, отримує мобілізаційне розпорядження і з цим мобілізаційним розпорядженням відбуває до навчального центру”.

Проте чинним законодавством такий алгоритм не обмежується і не забороняється, пояснив юрист.

“Особа, яка направляється до ТЦК, наприклад, має підстави для відстрочки, проте не може їх безпосередньо наразі надати або має документи, які, на її думку, впливають на її рівень придатності до служби у Збройних Силах, проте які не зберігаються наразі при ній, вона дійсно може бути направлена до навчального центру з порушенням положень про військово-лікарську комісію або чинного законодавства, що стосується військового обліку. За таких обставин особа, звичайно, має подати заяву про повторне проходження ВЛК”.

Заяву треба подавати до обласної або центральної військово-лікарської комісії, разом із завіреними копіями документів, які підтверджують підстави оскарження. Якщо ж чоловік вже у військовій частині, то командиру, додав юрист: “Якщо в нього наявні документи, які, відповідно до закону про військовий обов’язок і військову службу, є підставою для звільнення зі Збройних Сил, чим швидше він їх подасть, тим буде легше всім, бо це ж виносити особу зі списків, видавати чи не видавати їй майно, списувати чи не списувати це майно, це боєприпаси, форма, грошове забезпечення, відкриття рахунку, це дуже складна бюрократична процедура. Тому такі документи, якщо вони у вас є, треба носити”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *