Монолітне залізобетонне укриття встановили в центрі селища Краснопілля за сприяння Товариства Червоного Хреста України.
Конструкція вагою приблизно 23 тонни покликана захищати від обстрілів з різних видів озброєння, зокрема реактивних систем залпового вогню та вибухових хвиль, розповів директор виробництва Олександр Войтко.
За словами Олександра Войтка, як показує практика, основна кількість цивільних людей під час обстрілів гине від уламків, саме від них найкраще захищає ця конструкція.
“Ідея взята з Ізраїлю, оскільки там постійно тривали обстріли, теж розроблялися такі монолітні конструкції і встановлювалися, як правило, на зупинках. Це важкий армований бетон, у бетоні є сталева фібра. Розрахований на ударну хвилю до 100 кілопаскаль – 10 тонн на кв.м. Одночасно по нормах сидіти може 8 людей, якщо зі стоячими місцями, можна туди і 15 людей”, — пояснив директор фірми-виробника Олександр Войтко.
Складається укриття з двох кімнат, перша є тамбуром, що може затримати частину осколків, на даху конструкції — шар деревини. Першими такі укриття встановили в Миколаєві, потім в Херсоні, Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій і Одеській областях, розповів Олександр Войтко.
“Дуже знадобиться, але воно невелике. От ми йдемо з магазину стільки людей, куди їм всім… По селищу останнім часом не дуже часто стріляють, але дуже ми чуємо, і дуже страшно”, — розказала місцева жителька Світлана Чигрин.
На запитання, де ховається під час обстрілів мешканка Галина Дем’яненко, відповіла: “Вдома в хаті між чотирьох стін чи двох стін. Якщо надворі – ближче погріб, якщо в хаті – я в погріб не біжу, це не панацея, це ефект плацебо, як таблетка: поможе чи не поможе”.
Іван Гаврик переїхав в Краснопілля пів року тому через регулярні обстріли російської армії з прикордонного села Покровка.
“Там залишилося 27 людей, потікали всі хто куди , така ситуація. Тут же народу багато збирається, хороше діло для людей роблять. Кажуть, що і в Покровці встановлять. Там же люди живуть, вони не виїжджали”, — пояснив Іван Гаврик.
“Останнім часом у нас ситуація ускладнилася, збільшилася кількість обстрілів прикордоння і в цілому території громади. Чому ми поставили в центральній частині селища? Поруч магазини, де велике скупчення людей. Воно стане нам в пригоді й допомозі. В цілому таких укриттів нам потрібно, я думаю, не один десяток”, — зазначив заступник Краснопільського селищного голови Василь Лавріненко.
“За сприяння Національного комітету Червоного Хреста України, ТЧХ Сумської області, підтримки місцевого самоврядування є можливість встановити такі укриття. Визначаються місця, необхідність, географія таких об’єктів”, — зазначив волонтер ТЧХ у Сумській області Сергій Ярем.
За його словами, після Краснопілля такі укриття встановлять у Хотіні, Середино-Буді, Покровці.